سئو سایت

سئو سایت

همه چیز در مورد سئو سایت

بررسی، آنالیز و سئو سایت مطابق با آخرین الگوریتم‌های موتور‌های جستجو

پلن و قیمت سئو سایت

قیمت سئو سایت در سال ۲۰۲۴

پلن اول

سختی کلمات (آسان)

پلن دوم

سختی کلمات (متوسط)

پلن سوم

سختی کلمات (سخت)

۵/۵

لیست مطالب این مقاله:

سئو سایت

SEO site

سئو (seo) از نظر لغوی مخفف واژه Search Engine Optimization به مفهوم “بهینه سازی برای موتورهای جستجو” می‌باشد. هر آنچه به رشد رتبه یابت شما در موتورهای جستجو از جمله موتور جستجوی گوگل (Google) کمک کند، می‌تواند در مجموعه سئو دسته بندی شود. فعالیت های سئو گستره وسیعی دارد و از نظر دسته بندی نیز می‌توند ابعاد گوناگونی داشته باشد. یکی از انواع دسته بندی‌ها شامل فعالیت های داخلی برای سایت (On-page SEO) و فعالیت‌های خارجی برای سایت (Off-page SEO) می‌باشد. سئو داخلی شامل مواردی از جمله بهبود کیفیت کد نویسی، افزایش سرعت سایت، ایجاد محتوای مناسب و مورد دیگری می‌شود که در سایت شما انجام می‌شود.

سئو خارجی شامل مواردی از جمله بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو، ایجاد لینک‌های مرتبط با موضوع سایت و موارد بسیار دیگری می‌باشد. با توجه به موارد ارائه شده مشخص است که موارد و فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که در زیر مجموعه سئو سایت قرار می‌گیرد. ممکن است بسیاری از این فعالیت‌ها به صورت خلاقانه توسط سئوکاران ارائه شود. اما آنچه باید در سئو سایت همیشه مورد توجه قرار بگیرد، همراستا بودن فعالیت‌ها با قوانین موتورهای جستجو است. با افزایش دانش و شناخت بهتر قوانین موتورهای جستجو می‌توان بهترین نتایج را کسب کرد.

به زبان ساده تر برای تعریف سئو می‌توان به تعریف زیر رسید: سئو سایت شامل بهینه سازی و بهبود سایت به شکلی است که افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو را به همراه داشته باشد.امروزه سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. به همین خاطر ، نیاز است که هر وب مستری ، مفهوم واقعی سئو را درک کرده باشد و فرآیند سئو رامطابق با الگوریتم های موتورهای جستجو برای هر کسب و کاری در هر زمینه شغلی به درستی اعمال نماید.

سئو سایت

سئو سایت چیست؟

 ? What is SEO

به طور خلاصه سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو: فعالیت‌هایی است که مدیران سایت ها جهت بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو، انجام می‌دهند. رعایت و اعمال قوانین سئو ، علاوه بر تأثیر مثبت بر رتبه بندی سایت ، باعث افزایش کیفیت سایت و دسترسی راحت تر و سریع‌تر به مطالب نیز می‌شود.  در واقع سئو چارچوبی از قوانین و دستورالعمل ها است که طی مراحلی، توسط کارشناسان سئو بر روی سایت اعمال می گردد و در نتیجه رتبه بالاتری در موتورهای جستجو کسب می‌شود.

 

موتور جستجو چیست؟

?What is a search engine

موتور جستجو مجموعه‌ای از ابزارهای آنلاین است، که به کاربران اینترنت کمک می‌کند تا محتوا و اطلاعات مورد نظر خود را در میان انبوهی از اطلاعات جستجو کنند.

در دنیای تکنولوژی و بویژه در بستر فضای آنلاین موتورهای جستجو نقش بسیار مهمی دارند. بدون وجود موتورهای جستجو امکان دسترسی به اطلاعات عملا غیر ممکن است. وجود میلیون‌ها سایت، وبلاگ و میلیلاردها موضوع و مقاله در فضای اینترنت نیاز به ابزاری برای جستجو را کاملا روشن می‌کند. موتورهای جستگو با انواع الگوریتم‌ها مناسبترین نتایج را برای ما فراهم می‌کنند.

در میان انواع موتورهای جستجو، گوگل برترین موتور جستجو را ارائه داده است. این موتور جستجو علاوه بر قدرت و کارایی، سرعت بسیار بالایی نیز دارد و همچنین از نظر تعداد استفاده آمار بسیار بالاتری نسبت به دیگر موتورهای جستجو را دارد.

در ایران نیز استفاده از موتور جستجوی گوگل بیشترین طرفدار را دارد. اما موتورهای جستجوی دیگر نیز مورد توجه هستند. از همین نظر در بخش بعدی به مهمترین موتورهای جستجو که در ایران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند را معرفی می‌کنیم.

 

موتور جستجو چیست؟

 

مهمترین موتورهای جستجو کدامند؟

موتورهای جستجو با توجه به تکنولوژی قوی که دارند، بسیار پر اهمیت نیز هستند. اما ارزش و اهمیت یک موتور جستجو زمانی افزایش میابد که ترافیک بالاتری در ان وجود داشته باشد. از همین نظر در لیست زیر  اهمیت موتورهای جستجو را بر اساس ترافیک آنها بررسی می‌کنیم. در صدر موتورهای جستجو، گوگل قرار دارد که بیشترین ترافیک فضای انلاین را به خود اختصاص داده است.

ترافیک موتورهای جستجو در سال ۲۰۲۳

 

نرخ کلیک چیست؟

Click Through Rate

نرخ کلیک عددی بین ۰ الی ۱۰۰ است. این نرخ مشخص کننده نسبت نمایش به کلیک است. اگر در یک موتور جستجو سایت و یا تبلیغات شما ۱۰۰ بار نمایش داده شود، و روی سایت یا تبلیغات شما ۱۰ بار کلیک شود، نرخ کلیک شما ۱۰ خواهد بود.

 

اهمیت نرخ کلیک در چیست

What is the importance of click rate?

نرخ کلیک نشان دهنده موفقیت یک وب سایت در جذب مخاطب است. هرچه نرخ کلیک شما بیشتر باشد نشان از علاقه مندی بیشتر مخاطبان به سایت شما را نشان می‌دهد. اما موضوعی که باعث شده نرخ کلیک در این مقاله آورده شود. اهمیت نرخ کلیک در سئو است. موتورهای جستجو وب سایت‌هایی را که نرخ کلیک بالاتری داشته باشند در اولویت نمایش قرار می‌دهند. 

باید توجه داشت نرخ کلیک یکی از هزارانن فاکتوری است که مورد توجه موتورهای جستجو است. اما این فاکتور از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

سئو سایت

 

تفاوت سئو و گوگل ادز

The difference between SEO and Google Ads

با ورود گوگل ادز به دنیای اینترنت و معرفی این خدمت از شرکت گوگل، بسیاری از مدیران وب سایت‌ها از این خدمات استقبال کردند. این خدمت جدید سوالات بسیاری را در ذهن کاربران بوجود آورد. یکی از این سوالات تفاوت سئو و گوگل ادز است. در این بخش به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

گوگل ادز یک خدمت تبلیغاتی از موتور جستجوی گوگل است. در گوگل ادز وب سایت‌ها با پرداخت هزینه به شرکت گوگل سایت خود را در میان وب سایت‌های برتر به نمایش می‌گذارند. در ابتدای ورود گوگل ادز چالشی بزرگ بری وب مستران به وجود آمد. وب سایت های نوپا به راحتی در نتایج جستجو به نمایش گذاشته می‌شدند. از همین جهت تشخیص سایت معتبر از سایت تبلیغاتی بسیار سخت شده بود. اما به سرعت مواردی از سوی شرکت گوگل ارائه شد که این مشکل را پوشش داد.

شرکت گوگل سایت‌هایی با محتوای تبلیغاتی را با تگ‌های ویژه مشخص کرده و تشخیص سایت‌های تبلیغاتی برای کاربران به سادگی امکان پذیر شد. در یک جستجو سایت‌های تبلیغاتی با تگ “Ad” از دیگر سایت‌ها مجزا شدند. همچنین گوگل موارد تشویقی برای سایت‌های تبلیغاتی در نظر گرف تا با افزایش کیفیت محتوا هزینه‌های کمتری برای تبلیغات انجام شود.

 • گوگل ادز یک نوع تبلیغات کلیکی است که توسط گوگل ارائه می‌شود، اما سئو یک فعالیت جهت افزایش اعتبار سایت و نمایش سایت در نتایج جستجو انجام می‌شود.
 • گوگل ادز تا زمانی فعال ست که حساب شما در گوگل شارژ باشد. سئو تا زمانی فعل است که سایت شما اعتبار مناسب خود را حفظ کند.

 

چک لیست سئو در سال ۲۰۲۳

SEO checklist in 2023

چک لیست سئو سایت در سال ۲۰۲۳ ، لیست عظیمی از مواردی است که با انجام آنها رتبه سایت افزایش می‌یابد. همچنین نتایج سایت در موتورهای جستجو بهبود پیدا می‌کند. این لیست از چند شیوه مختلف قابل جمع آوری است.

 1. جمع آوری از طریق اطلاعات منتشر شده از شرکت گوگل
 2. جمع آوری از سیستم‌های تحلیل آنلاین سایت
 3. تجربیات شخصی سئوکاران و متخصصان سئو سایت
 4. بررسی الگوریتم‌های سایت‌های موفق در بخش سئو

 

چک لیست سئوی داخلی

 • بهینه سازی آدرس صفحات
 • بهینه  سازی تگ ها و تیتر‌ها
 • بهینه سازی محتوای متنی
 • بهینه سازی محتوای صوتی و تصویری
 • بهینه سازی متای متن
 • بهینه سازی تصاویر
 • بهینه سازی لینک‌های داخلی
 • بهینه سازی لینک‌های شکسته و ناقص
 • بهینه سازی دسته بندی‌ها
 • بررسی و بهبود ارتباط محتوایی متن‌ها

 

چک لیست سئوی تکنیکال

 1. بهینه سازی لینک‌های خارجی
 2. بررسی صفحات ۴۰۴
 3. بررسی درخواست‌های https
 4. بهینه سازی نقشه سایت
 5. بررسی فایل robots.tex
 6. بهینه سازی درخواست های ارسالی سایت
 7. بهبود کیفیت لینک‌های خارجی
 8. بررسی ارتباط محتوایی خارجی
 9. و…

باید توجه داشت وسعت چک لیست‌ها می‌تواند بسیار وسیع باشد. در این بخش به برخی از مهمترین موارد این چک لیست‌ها اشاره شده است.

عوامل موثر بر قیمت سئو

Factors on the price of SEO

تعیین قیمت سئو به عوامل گوناگونی بستگی دارد. جهت تعیین قیمت سئو یک سات باید عواملی را بررسی کرد و بر اساس این عوامل قیمت این خدمت را تعیین کرد. در لیست زیر مواردی ارائه شده است که در قیمت سئو تاثیر مستقیم دارد. لیست زیر برخی از مهمترین عوامل موثر بر قیمت سئو می‌باشد.

 • رتبه سایت رقیبان شما
 • تعداد کلمه های کلیدی
 • سئو بر اساس زمان یا تضمین
 • تعیین سختی کلمات
 • سابقه فعالیت سایت
 • محتوای مرتبط یا سایت
 • رتبه سایت
 • رتبه اسپم اسکور

 

عوامل موثر بر قیمت سئو

 
۱- رتبه سایت رقیبان شما

سایت شما برای این که جایگاه مناسبی داشته باشد باید بالاتر از وب سایت رقیبانتان قرار بگیرد. در نتیجه هر چه رقبای شما وب سایت های قوی تر و با سئو بهتری داشته باشند، کار متخصصان سئو دشوارتر خواهد بود. این دشواری هزینه و قیمت سئو سایت را نیز افزایش خواهد داشت.

۲- تعداد کلمه های کلیدی

تعداد این کلمات و تعداد سیلاب های کلمات مورد نظر نیز نقش تعیین کننده ای در قیمت سئو دارند. به عنوان مثال عبارت تک سیلابی (بیمه) ، سئو بسیار پرهزینه‌ای خواهد داشت. هر چه تعداد سیلاب ها بیشتر شود هزینه کاهش می یابد. مثلا : بیمه ثالث ، بیمه ثالث در تهران، بیمه ثالث ایران در تهران روند نزولی در قیمت سئو خواهند داشت.

۳- سئو بر اساس زمان یا تضمین

اگر برای سئو سایت محدودیت زمانی داشته باشیم. هزینه انجام کار به مراتب بالاتر خواهد بود. معمولا برای سئو نیاز به زمان متوسط سه ماهه تا دوازده ماهه می‌باشد. در شرایط خاص امکان کوتاهتر کردن این زمان وجود دارد. در این شرایط هزینه سئو بالاتر از حد معمول می‌باشد.

در روش تضمینی سئو  که توسط متخصصین سئو انجام می شود، تضمین می گردد سایت در زمان مشخصی با کلمات کلیدی در جستجوی صفحه اول دیده شود. روش تضمینی هزینه بالاتری دارد اما سرمایه گذاری مطمئن تری به حساب می آید.

۴. تعیین سختی کلمات

سختی کلمات در سئو گزینه دیگری برای تعیین قیمت سئو سایت می‌باشد. هرچه رقابت بر روی کلمات بیشتر باشد. سختی کلمات بالاتر بوده و هزینه انجام کار بالاتر خواهد بود. برای تعیین سختی کلمات استفاده از ابزارهای گوگل مناسبترین راه است. موتور جستجوی گوگل در سرچ کلمات مقادیری از تعداد سایتهایی که روی این کلید واژه فعالیت می‌کنند را ارائه می‌دهد. این گزینه می‌تواند مقیاسی مناسب برای تعیین سختی کلمات باشد.

۵. سابقه فعالیت سایت

تاریخ شروع فعالیت یک سایت یکی از فاکتورهای تعیین ارزش آن است. دامنه‌های قدیمی می‌توانند انجام سئو سایت را با موفقیت بیشتری همراه کنند. گرچه این فاکتور تاثیر کمی بر نتایج سئو دارد اما فاکتوری پر اهمیت است.

۶.محتوای مرتبط یا سایت

در سایت هرچه محتوای مرتبط با موضوع سئو گسترده‌تر باشد. قیمت سئو نیز کاهش می‌یابد. ارتباط معنایی کلمه سئو و محتوای سایت می‌تواند نتایج و رشد سایت را افزایش دهد.

۷.رتبه سایت

رتبه سایت خود حاصل عوامل بسیاری است. بسیاری از موتورهای جستجو مانند گوگل بر اساس الگوریتم‌های خاص خود برای هر سایت رتبه‌ای را تعیین می‌کنند. همچنین سایت‌های مانند Alexa ،Compete ،Quantcast ،Ranking.com همواره در حال تحلیل و رتبه بندی سایت ها می‌باشند. معولا هرچه رتبه سایت بالاتر باشد. قیمت سئو سایت نیز کاهش پیدا می‌کند.

۸.رتبه اسپم اسکور

اسپم اسکور (Spam Score) نیز یک عدد است که به سایت نسبت داده می‌شود. با این تفاوت مهم که اسپم اسکور یک رتبه منفی برای سایت محسوب می‌شود. این رتبه توضیحات بسیاری را دارد و برای درک بهتر آن نیاز به مقاله‌ای مجزا دارد. در این بخش فقط به این نکته اشاره می‌شود که، هرچه اسپم اسکور یک دامنه پایینتر باشد هزینه سئو سایت نیز کمتر خواهد بود.

باید توجه داشت سایت‌ها و دامنه‌هایی با رتبه اسپم اسکور بالاتر از ۷ قبل از انجام سئو باید مورد آنالیز قرارگرفته و مشکلات احتمالی سایت برطرف گردد.

اطلاع از قیمت سئو سایت

Information about the price of SEO site

شیوه های اطلاع از قیمت سئو، با توجه به تخصصی بودن، این مسئله توسط شرکت سئو برآورد می‌شود. کارشناس سئو با بررسی برخی از موارد می‌تواند هزینه سئو و همچنین زمان مورد نیاز برای انجام کار را مشخص کند. جهت اطلاع از قیمت سئو سایت موارد ذکر شده را پی بگیرید.

 • تماس با متخصصین سئو 
 • اعلام آدرس وب سایت و کلمات کلیدی مورد نظر
 • بررسی و تحلیل وب سایت شما توسط متخصصین سئو
 • بررسی و تحلیل وب سایت رقیبان شما توسط متخصصین سئو
 • استعلام کلمات کلیدی مناسب توسط متخصصین سئو
 • برآورد زمان، هزینه و قیمت سئو 

نکته :

توجه داشته باشید سایت های تازه تاسیس به زمان حداقلی ۴ تا ۶ ماه نیاز دارند تا فرآیند سو روی آنها تاثیر گذار شود.

قیمت سئو سایت

هزینه سئو حرفه ای وب سایت

واقعیت این است که برای سئو وب سایت تعرفه و هزینه ثابتی را نمی توان در نظر گرفت. این هزینه ها برای هر وب سایت و کلمات کلیدی به صورت جداگانه محاسبه می گردد. شرکت های طراحی سایت در تهران به طور معمول خدمات مشاوره‌ی سئو و براورد هزینه را ارائه می نمایند. تعیین قیمت را با توجه به بررسی سایت اعلام مینمایند.

عوامل تعیین قیمت سئو 

قیمت سئو معمولا به یکی از روش های زیر محاسبه می گردد:

۱- محاسبه قیمت سئو وب سایت به صورت ساعتی

به طور معمول این روش کم تر در شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روش بیش تر مورد استفاده افرادی است که به صورت شخصی در محل کار شما حضور یافته و سئوی سایت را انجام می دهند.

 • شفافیت در پرداخت و محاسبه هزینه سئو
 • کند بودن روند نتیجه گیری
 • عدم وجود ارتباط مستقیم بین هزینه و نتیجه گیری

بهتر است از سئو ساعتی فقط برای دریافت مشاوره تخصصی در زمینه سئو و بهره ببرید. برای سئو حرفه ای و نتیجه گیری بهتر توصیه می شود روش های مطمئن تر و سریع تری را انتخاب نمایید.

۲- محاسبه قیمت سئو وب سایت به صورت پروژه ای

روش پروژه ای، در بیشتر شرکت ها و قراردادهای سئو مورد استفاده قرار می گیرد. شفافیت این روش در زمان قراداد، کلمات کلیدی، پرداخت ها و … بسیار مهم است.

 • دستیابی به نتیجه مشخصی در بازه زمانی مشخص
 • برآورد میزان هزینه در ابتدای کار و شفاف بودن پرداخت ها
 • عدم انعطاف پذیری
 • عدم امکان ایجاد تغییرات گسترده در میانه راه

۳- محاسبه قیمت سئو وب سایت به صورت ماهیانه

پیشنهاد می شود برای پروژه های سئوی طولانی مدت از این روش استفاده کنید. حتما توجه داشته باشید که در این روش بهینه سازی از شرکت شناخته شده، معتبر و دارای سابقه در زمینه سئو بهره ببرید.

 • واگذاری امور سئو به شرکت و عدم نیاز به فعالیت خود فرد
 • ایجاد همکاری و رابطه بهتر میان شرکت سئو  و مشتری
 • امکان هدر رفتن زمان و پول در صورت انتخاب شرکت غیر حرفه ای برای انجام سئو
 • ایجاد تعهدات بلند مدت برای مشتری

خدمات سئو سایت

Website SEO services

خدمات سئو سایت شامل بسیاری از موارد می‌شود. به طور کلی هر نوع خدماتی که منجر به افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو شود را می‌توان خدمات سئو سایت نامید. در بخش زیر لیستی از خدمات سئو را معرفی و به بررسی آن می‌پردازیم.

لیست خدمات سئو

 • مشاوره
 • تولید محتوا
 • آنالیز سایت
 • تولید محتوای ویدئویی
 • تولید محتوای صوتی
 • ایجاد تصاویر برای جستجوی تصاویر گوگل
 • خدمات بک لینک
 • بررسی رقبا
 • ایجاد استراتژی
 • تعیین عبارات کلیدی

مشاوره

مشاوره یکی از خدمات سئو است. کارشناس سئو پس از بررسی وب سایت و آنالیز فاکتورهای مربوط به سئو، خدات مشاوره را ارائه می‌دهد. در مشاوره مواردی برای مدیر سایت روشن می‌شود. مدیر سایت با مشاوره متوجه مواردی از جمله رتبه سایت ، قدرت ارتباط سایت با مخاطب، ارزش محتوا سایت و بسیاری دیگر از موارد می‌شود.

تولید محتوا

تولید محتوای مناسب یکی از موارد بسیار مهم در سئو است. موتورهای جستجو با بررسی محتوا وب سایت‌ها را بررسی و رتبه بندی می‌کنند. محتوای مناسب دارای فاکتورهای بسیاری است. هرچه محتوای وب سایت دارای ارزش بیشتری باشد، رضایت مخاطب خود را نیز بیشتر جلب می‌نماید. رضایت مخاطبان از محتوای سایت یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی وب سایت است. محتوای مفید نتایج سئو سایت را بهبود می‌بخشد.

آنالیز سایت

آنالیز سایت از نظر کد نویسی و محتوا بخش مهم دیگری است که باید در سئو سایت مورد توجه قرار گیرد. نوع کد نویسی سایت هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم می‌تواند باعث افزایش کیفیت سئو گردد. متخصص سئو با بررسی کد نویسی سایت و بهبود ان خوانایی محتوا را برای موتور جستجو افزایش می‌دهد. همچنین مواردی از جمله سرعت سایت با آنالیز بررسی و بهبود می‌یابد.

همچنین آنالیز سایت کمک می‌کند تا محتوای سایت با شیوه‌های مختلفی بهبود پیدا کند. انالیز محتوای سایت مواردی از جمله چگالی کلمات، تگ های مورد استفاده، کلمات کلیدی و بسیاری از موارد دیگر را مشخص می‌کند.

تولید محتوای ویدئویی

محتوای ویدئویی در کنار محتوای متنی می‌تواند افزایش رتبه سئو را به همراه داشته باشد. هرچه زمان به جلو حرکت می‌کند، اهمیت محتوای ویدئویی نیز بیشتر می‌شود. برای درک بهتر اهمیت ویدئو و محتوای ویدئویی کافیست تا رشد سایت هایی با محتوای قالب ویدئو را بررسی کنیم. رشد چشمگیر وب سایت‌های ویدئو محور خود گویای اهمیت این نوع از محتوا است.

تولید محتوای صوتی

محتوای صوتی نیز مانند محتوای ویدئویی دارای اهمیت است. البته شیوه‌های بررسی ویدئو در موتورهای جستجو بسیار پیشرفته تر از وحتوای صوتی است. اما به هر حال محتوی صوتی نیز میتواند منجر به افزایش رسبه سئو باشد.

ایجاد تصاویر برای جستجوی تصاویر گوگل

تصاویر نقش بسیار مهمی در سئو دارند. تاویر مناسب می‌تواند مهتوای متنی را غنی تر کند. همچنین تصاویر می‌توانند به صورت مستقل در نتایج جستجوی تصاویر نیز ظاهر شوند. برای بهبود کیفیت سئو میتوان از تصاویر مناسب استفاده کرد. تصاویر مناسب چند فاکتور را دارا هستند.

 • با محتوا کاملا مرتبط هستند.
 • به صورت اختصاصی تهیه میشوند.
 • کیفیت مناسبی دارند.
 • سایز حداقل ۵۱۲*۵۱۲ دارند.
 • برای اولین بار در سایت شما منتشر می‌شوند.
 • بیانگر مطلب اصلی محتوا هستند.

 

خدمات سئو سایت

 

خدمات بک لینک

گوگل مطالب بسیاری را در ارتباط با بک لینک منتشر کرده است. گرچه در این مطالب بک لینک به عنوان نیاز برای رتبه بندی بالا معرفی نشده است، اما همچنان در سال ۲۰۲۴ بک لینک مهمترین عامل برای رتبه بندی سایت می‌باشد. در سال ۲۰۲۳ ارزش گذاری محتوا به نسبت بک لینک افزایش چشمگیری داشته است. اما همچنان بک لینک برای تعیینرتبه سایت در موتور جستجو بسیار پر رنگ است. باید توجه داشت ارزش بک لینک ملاک برای رتبه بندی است، نه تعداد آن.

بررسی رقبا

در هر موضوعی که رقابت وجود داشته باشد، بررسی رقبا نیز اهمیت دارد. در سئو سایت بررسی رقبا کمک میکند تا راه روشنتری برای رسیدن به هدف داشته باشیم. در سئو به خصوص در مواردی که با کلمات سخت روبرو هستیم. بررسی رقبا نیازی مهم است. در بررسی رقبا مواردی از جمله شیوه سئو، کلمات کلیدی مرتبط، منبع لینک و بک لینک و … مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ایجاد استراتژی

استراتژی در سئو به مفهوم تقدم و تاخر در کارها می‌باشد. در بسیاری از موارد ایجاد نقشه راه و ایجاد استراتژی کمک می‌کند تا به هدف خود نزدیکتر شویم. اینکه چگونه یک سایت را بهبود ببخشیم، از چه شیوه هایی استفاده کنیم، از کدام سایت‌ها بک لینک بگیریم، به کدام سایت‌ها و صفحات لینک بدهیم، مجموعه ای از موارد است که در استراتژی سئو مشخص می‌شود.

تعیین عبارات کلیدی

نکته بسیار مهمی که در سئو سایت باید به آن توجه داشت، تعیین عبارات کلیدی است. پیوند عبارات مرتبط در یک محتوا می‌تواند ارزش ان را مشخص کند. باید توجه داشت انتخاب عبارات کلیدی و نحوه ارتباط انها یکی از مهمترین مواردی است که باید به ن توجه داشت.

آموزش سئو سایت

Website SEO training

سوالی که برای بسیاری از مدیران سایت مطرح است، این است که آیا مدیران سایت نیز باید آموزش سئو ببینند؟ در این بخش علاوه بر پاسخ به این سوال به انواع منابع آموزشی جهت آموزش سئو سایت نیز اشاره خواهیم کرد. برای مدیران سایت که بخش سئو را به کارمندان یا شرکت‌های دیگری می‌سپارند، داشتن دانش سئو الزامی نیست. شرکت‌های سئو در این زمینه به دانش فنی مجهز هستند. همین دانش می‌تواند منجر به رشد سئو وب سایت گردد. مدیر سایت از این جهت نیاز به داشتن دانش فنی ندارد. اما از سوی دیگر تجربه نشان داده است که مدیران با دانش، بهتر می‌توانند شرکت های سئو مناسب را پیدا کنند. همچنین هماهنگی شرکت سئو با مدیران آگاه بسیار ساده‌تر انجام می‌شود.

آموزش سئو سایت

منابع مفید برای آموزش سئو

برای آموزش سئو منایع مختلفی وجود دارد. برخی از این موارد را در زیر بررسی می‌نماییم. البته باید توجه داشت به دلیل سیال بودن قوانین موتورهای جستجو و سرعت رشد این دانش، منایع همواره باید به روز باشند.

اینترنت

اینترنت بزرگترین منبع برای آموزش سئو است. وجود میلیون‌ها منبع و وب سایت، اینترنت را به یکی از قویترین منابع برای اموزش سئو تبدیل کرده است. البته باید توجه داشت منابع در اینترنت باید دارای اعتبار نیز باشند. در اینترنت علاوه بر مقالات بسیار مفید در رابطه با سئو، با انبوهی از منابع غیر علمی نیز مواجه هستیم. حتی به دلیل کپی بیش از حد مقالات، در مواردی صدها کپی از مقالات غیر علمی را در اینترنت مشاهده می‌کنیم. با تمامی موارد ذکر شده اینترنت همچنان بزرگترین منبع برای آموزش سئو می‌باشد.

کتاب

کتاب نیز یکی از منابع مفید برای آموزش سئو می‌باشد. کتاب ها  معمولا منابعی قابل اعتماد هستند. اما دانش سئو وابسته به الگوریتم های موتورهای جستجو است. این الگوریتم‌ها گاها بسیار سریع تغییر شکل می‌دهند. از همین جهت در ورت استفاده از کتاب برای آموزش سئو باید به تاریخ انتشار ان توجه نمایید.

مجلات

مجلات یکی دیگر از منابعی هستند که برای آموزش سئو مورد استفاده قرار می‌گیرند. مجلات معمولا اطلاعات به روزی را به مخاطب ارائه می‌دهند. از این منبع می‌توان برای آموزش سئو بهره گرفت. در مجلات مقالات معمولا عمق کمتری نسبت به کتاب‌ها دارند. شاید این مورد به دلیل مخاطبان بیشتر مجلات باشد. همچنین این موضوع ممکن است به دلیل کوتاهتر بودن مقالات در مجلات باشد.

فیلم

فیلم‌ها یکی از بهترین منابع برای آموزش سئو هستند. با توجه به وجود سایت‌های اشتراک ویدئو منابع بسیار بزرگی از فیلم‌های اموزشی در اختیار افراد است. در مورد آموزش سئو نیز این منابع بسیار بزرگ هستند. فیلم‌های اموزشی بسیار مفید و پر ارزشی را می‌توان در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی یافت. این منبع یکی از مناسبترین منابع برای اموزش سئو می‌باشد.

شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی بسیار پر طرفدار هستند. افراد با توجه به علاقه و دانش خود در ین شبکه‌ها فعالیت می‌کنند. همین موضوع باعث شده تا مقالات، نوشته‌ها و فیلم‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به وجود آید. برای آموزش سئو می‌توان از شبکه‌های اجتماعی نیز بهره برد. اما باید به این موضوع توجه داشت تعیین سطح مقالات اموزشی در شبکه‌های اجتماعی بسیار دشوار است.

روش های آموزش سئو

شما برای آموزش سئو چه روشی را انتخاب می‌کنید؟ شاید بتوانید صدها روش برای آموزش سئو نام ببرید. شاید راه‌های مختلفی را هم برای این موضوع امتحان کرده باشد. هر روشی در آموزش سئو می‌تواند ویژگی‌های منفی یا مثبتی داشته باشد. در این بخش به چند روش اموزش سئو که نتایج مفیدی دارند را معرفی می‌کنیم.

 • بهره گیری از دوره های آموزشی آنلاین
 • شرکت در دوره های حضوری
 • بهره گیری از کتاب آموزش سئو
 • بهره گیری از فیلم های آموزش سئو

 

سرفصل های آموزش سئو

در مقالات آموزش سئو و یا حتی در دوره‌های آموزش سئو همیشه سرفصل‌هایی وجود دارد که از اهمیت بالایی برخوردار است. در بخش زیر برخی از سرفصل‌های آموزش سئو را معرفی می‌کنیم. این سرفصل‌ها همیت بالایی در آموزش سئو دارند.

 • مفاهیم ابتدایی سئو و بهینه سازی
 • آشنایی با تمامی ابزارهای مورد نیاز جهت سئو
 • روش های اصولی و غیر اصولی سئو
 • چگونگی بررسی رقیب
 • طراحی مناسب ترین استراتژی برای سئو

آموزش سئو

آموزش سئوبرای کسانی که قصد فعالیت در این زمینه را دارند بسیار اهمیت دارد، این آموزش حتما باید به صورت تخصصی انجام شود. در غیر این صورت سایت مورد سئو با عواقب بسیار منفی از جمله پنالتی شدن روبه‌رو خواهد شد.

 

ضوررت آموزش سئو

آن چه مسلم است در دنیای امروز وب سایت ها بیشترین کاربران ورودی را از طریق جستجو در موتورهای جستجوی معتبر کسب می نمایند. به همین جهت کسب رتبه بهتر در این موتورهای جستجو به منزله‌ی موفقیت بیشتر شما در فضای اینترنتی کسب و کارتان است.ر ۵ سال گذشته ایران در زمینه بهره گیری از گوگل جزء ۵ کشور اول قرار داشته است. به جرات می توان اظهار داشت بیش از نیمی از سایت های موفق و پربازدید ایران بیشترین ورودی و فروش خود را از طریق گوگل دریافت نموده اند.

روش های سئو و بهینه سازی سایت نیز همچون سایر مباحث تجارت الکترونیک تغییرات و پیشرفت های دائم دارند. در نتیجه برای کسب رتبه مناسب در موتورهای جستجوگر بزرگ مثل گوگل باید از این روش های به روز بهره برد.

اهداف یادگیری سئو چیست؟

What are the goals of learning SEO?

یادگیری سئو با اهداف گوناگونی انجام می‌شود. ارتقاء و رشد سئو سایت می‌تواند منجر به رشد و بالارفتن ارزش وب‌سایت شود. گرچه سئو می‌تواند اهداف گوناگونی داشته باشد اما همواره هدف اصلی آن رشد سایت و رشد زمینه فعالیت باشد. در بخش بعد به طور خلاصه به مواردی اشاره می‌کنیم که همواره مهمترین اهداف یادگیری سئو هستند.

افزایش ترافیک

با یادگیری سئو و پیاده سازی آن روی وب سایت می‌توانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید. افزایش ترافیک سایت افراد بیشتری را متوجه بیزینس و یا فعالیت شما می‌کند. افزایش ترافیک می‌تواند منجر به افزایش فروش سایت‌های فروشگاهی شود. بسیاری از شرکت‌ها و یا فروشگاه‌های آنلاین هستند که با افزایش ترافیک تهداد بالای فروش دست پیدا می‌کنند.

البته باید توجه داشت که رسیدن به ترافیک بالا به دلیل هزاران هزار  رقیب در بازار آنلاین بسیار دشوار خواهد بود. اما افزایش ترافیک به قدری مهم است که افراد بسیاری  تمایل به انجام آن دارند.

برند سازی

برند سازی یکی از پر اهمیت‌ترین موضوعات در تجارت می‌باشد. برندهای مشهور دنیا میلیاردها دلار ارزش مالی دارند. برند‌های معتبر در جهان بخشی از فعالیت خود را به برندسازی آنلاین اختصاص می‌دهند. سئو پیشرفته با هدف برندسازی انجام می‌شود. برندسازی در شبکه‌های اجتماعی نیز بخش بزرگی از بازار آنلاین را تشکیل می‌دهد. تمام این موارد با قدرت شگفت انگیز سئو و اموزش آن امکانپذیر می‌باشد.

اعتماد سازی

گرچه برای آموزش سئو می‌توان هزاران دلیل ذکر کرد. اما یکی از اهداف شرکت ها برای بهبود سئو سایت، اعتماد سازی است. اعتماد سازی به ویژه در بازار فروش کالاهای انلاین نقش بسیار مهمی دارد. مردم ترجیح می‌دهند تا از برندی خرید کنند که به آن اعتماد دارند. سئو نقش بزرگی در اعتماد سازی خریداران محصول یا خدمات شرکت شما دارد.

اهداف یادگیری سئو چیست؟

روش‌هایی برای بهبود سئو سایت

در این بخش به روش‌هایی اشاره میکنیم که منجر به بهبود سئو سایت خواهد شد. اگر مدیر سایت هستید و توانایی استخدام سئوکار حرفه‌ای را ندارید. با انجام موارد زیر می‌توانید سئو سایت خود را افزایش دهید. این موارد به نوعی چک لیست برای بهبود سئو سایت شما است.

انجام کیورد ریسرچ.

کلمات کلیدی سایت خود را با استفاده از ابزارهای آنالیز بررسی کنید. دانش در مورد کلمات کلیدی راهی برای افزایش سئو سایت است.

 
اصلاح و یا ساخت استراکچر صحیح سایت.

سایت شما فقط آن چیزی نیست که با چشم می‌بینید. بسیری از کدها وجود دارند که در سایت برای کاربران قابل مشاهده نیستند. اما برای موتورهای جستجو کاملا قابل نمایش و با معنی هستند. از افراد متخصص بخوهید تا بخش بخش سایت شما را از نظر ریشه بررسی کنند. در صورت نیاز به موتورهای جستجو کمک کنند تا سایت شما و محتوای ان را بهتر درک کنند.

 
تولید تقویم محتوایی.

موتورهای جستجو به محتوا و زمان انتشار آن نیز اهمیت می‌دهند. هر چه از نظر تقویم محتوایی منسجم‌تر عمل کنید. نتایج بهتری نیز خواهید داشت.

 
تولید محتوا.

تولید محتوای بخش مهمی از شئو وب سایت است و می‌تواند به بهبود سئو کمک کند. توجه به این نکته ضروری است که محتوای مرتبط و کارآمد بهبود سئو را به همراه دارد. همچنین تولید محتوای نامرتبط و غیر کاربردی می‌تواند سئو سایت را نابود کند.

 
انجام سئو داخلی.

سئو داخلی مجموعه فعالیت‌هایی است که در داخل سایت انجام میشود. تا نتایج جستجوی سایت را در موتور جستجو بهبود دهد. سئو داخلی بیش از نیمی از فعالیت سئو را در بر می‌گیرد.

انجام سئو محتوا و لینکسازی داخلی.

سئو محتوا به مفهوم افزایش قدرت محتوا است. برای افزایش قدرت محتوا فاکتورهای زیادی را می‌توان اعمال کرد. یکی از این فاکتورها کاربرد محتوا است. اینکه محتوای شما چه قدر با موضوع مرتبط است. محتوای شما چه قدر پاسخ کاربران شما را می‌دهد و مواردی از این دست میتواند کیفیت و قدرت محتوای سایت را افزایش دهد.

انجام سئو تکنیکال و رفع مشکلات فنی سایت.

سئو تکنیکال بخشی تخصصی است. این بخش بهتر است توسط سئوکار بهبود یابد. حذف کدهای اضافی، حذف لینک‌های شکسته و هزاران مورد دیگر در این بخش دسته بندی می‌شود.

 
انجام سئو خارجی.

سئو خارجی مجموعه عواملی است که بیرون از سایت شما و در فضاهای آنلاین دیگر انجام می‌شود. این موارد به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا سایت شما را بیشتر بشناسند و اعتباری بالاتر برای آن در نظر بگیرند.

اجرای کمپین بک لینکسازی، رپورتاژ و تبلیغات.

تبلیغات ، تبلیغات و تبلیغات … فعالیتی بسیار موثر در افزایش مشتری، برند سازی و حتی افزایش سئو سایت. برای سایت خود کمپین‌های تبلیغاتی ایجاد کنید. ترافیک را بالا ببرید و به سئو سایت خود کمک کنید.

انجام سئو محلی.

سئو محلی بحث گسترده‌ای دارد. برای ساده‌تر شدن موضوع سایت خود را در گوگل مپ ثبت کنید. با ثبت سایت در گوگل مپ سئو محلی خود را بهبود داده‌اید. ده‌ها روش دیگر نیز برای این کار وجود دارد. موارد دیگر را به سئو کاران حرفه‌ای بسپارید.

 
تولید محتوا، آپدیت محتوا و بک لینکسازی مداوم.

تولید محتوا زمنی تاثیر واقعی دارد که مداوم باشد. تولید محتوای روزانه و یا حتی ماهانه تاثیر شگرفی بر رشد سئو سایت خواهد داشت. تداوم در انجام کار درصد موفقیت را افزایش می‌دهد.

 

روش‌هایی برای بهبود سئو سایت

سئو سایت در گوگل

SEO site in Google

سئو سایت در گوگل همان مفهوم عبارت Search Engine Optimization است. این واژه به صورت مخفف SEO نامیده می‌شود، مفهئم دقیقی آن به معنی انجام فعالیت‌هایی است که باعث رشد نتایج سایت شما در موتور جستجو می شود.این عوامل به صورت کلی به دو بخش  عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم می‌شوند.

اما چرا سئو سایت همواره با نام گوگل همراه است؟ از نظر افراد متخصص سئو موتورهای جستجو شامل بسیاری از موارد هستند که لیست آنها در همین مقاله ذکر شده است. اما با توجه به ترافیک بالای سایت گوگل به نسبت دیگر موتورهای جستجو، اولین اولویت سئوکاران برای سئو سایت، دریافت نتایج در موتور جستجوی گوگل است.

باید توجه داشت گوگل موتور جستجوی پیشفرض در بسیاری از گوشی‌های همراه نیز می‌باشد. از همین جهت است که نتایج این موتور جستجو بسیار اهمیت دارد. این اهمیت تا جایی رشد کرده که در بسیاری از موارد سئو کاران فقط به نتایج جستجوگر گوگل بسنده می‌کنند. در ایران نیز بخش بسیار بزرگی از نتایج جستجو توسط موتور جستجوی گوگل انجام می‌شود. ترافیک این موتور جستجو در ایران بالاترین ترافیک در بین موتورهای جستجو است.

سئو سایت در گوگل

 

سئو سایت رایگان

Free site SEO

بسیاری از افراد به دنبال راه‌هایی برای انجام سئو سایت به صورت رایگان هستند. سوالی که به صورت روزانه بارها و بارها پرسیده می‌شود. آیا می‌توان سایت را به صورت رایگان سئو کرد؟ باید پاسخ داد که: بله در بسیاری از موارد می‌توان به صورت رایگان نیز سئو سایت را انجام داد. در این بخش به راهکارهایی برای سئو سایت رایگان می‌پردازیم.

راهکارهایی برای سئو سایت رایگان

 1. در موضوعات تخصصی خود تولید محتوا کنید. با تولید محتوای تخصصی سئو سایت خود را بالا خواهید برد.
 2. فعالیت خود را در سایت خود معرفی کنید. فعالیت شما هرچه که باشد، مورد علاقه بسیاری از افراد خواهد بود.
 3. مقالات تخصصی شغل خود را جستجو و ترجمه کنید. بسیاری از افراد نیاز به ترجمه مقالات سایت شما دارند.
 4. عکی بگیرید و در سایت خود آپلود کنید. تصاویر نقش بسیار بزرگی در سئو سایت شما دارند و رایگان هستند.
 5. سایت خود را در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنید. شبکه‌های اجتماعی همواره رایگان هستند.
 6. از فعالیت خود فیلم تهیه کنید. فیلم‌ها را علاوه بر شبکه‌های اجتماعی در سایت خود نیز آپلود کنید.
 7. و…

همانطور که می‌بینید یسیاری از فعالیت‌ها هستند که موجب بهبود کیفیت سئو سایت شما خواهد بود. همچنین تمام این موارد به صورت رایگان در اختیار شما هستند.

 

سئو سایت رایگان

اهمیت سئو سایت

The importance of site SEO

سئو سایت از بسیاری جهات دارای اهمیت است. در بسیاری از موارد سئو با اهدافی انجام می‌شود. افزایش مشتری، ایجاد برندینگ، افزایش اعتبار ، افزایش فروش، ارائه محصول و.. بسیاری از موارد دیگر تنها بخشی از اهمیت سئو سایت است. در این بخش به برخی از مهمترین موارد که در سئو سایت اهمیت دارند می‌پردازیم.

سئو و افزایش مشتری

سئو می تواند تأثیر مثبتی در عرصه رقابت کسب و کار شما با شرکت های رقیب ، داشته باشد. اگر شما توسط کارشناسان سئو  ، رتبه سایت خود را بهبود ببخشید و در لینک های اولیه صفحه نتایج موتورهای جستجو قرار بگیرید ، این امر باعث می گردد که بازدید از سایت شما افزایش یابد و به موجب آن ، مشتریان شما نیز ، بیشتر از رقبای شما (در همان زمینه کسب و کار) گردد.

 

سئو یک سرمایه گذاری است

پس از طراحی سایت برای تکمیل فرآیند ورود به بازار کسب و کارهای اینترنتی نیاز است که وب سایت طراحی شده، سئو و بهینه سازی شود. بهینه سازی و سئو فرآیندی است که هزینه آن را می توان به سرمایه گذاری تشبیه کرد. بی شک آن چه بابت هزینه و قیمت سئو  می پردازید به زودی علاوه بر بازگشت مالی با سوداوری نیز همراه خواهد بود.

چرا سئو اینقدر مهم است؟

Why is SEO so important?

کارشناسان سئو  معتقد هستند در بازار رقابتی امروزه ، اهمیت بازاریابی سئو ، از همیشه بیشتر است . زیرا هر روزه ،  میلیون ها کاربر از طریق موتورهای جستجوگر به دنبال پاسخ به سئوالات و یا حل مشکلات خود هستند. از این رو شما می توانید جهت بهبود رتبه و بهره مندی از خدمات بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو از کارشناسان سئو کمک بگیرید و رتبه سایت خود را افزایش دهید.

 

بهینه سازی سایت مهم است چون :

 • اکثر کاربران، جهت دریافت پاسخ خود از طریق موتورهای جستجو ،  بر روی ۵ لینک اول صفحه نتایج کلیک می کنند. به همین خاطر ، برای اینکه سایت شما در رتبه های اول صفحات جستجو قرار بگیرد، تا بتوانید از این طریق ، بازدیدکنندگان  سایت خود را افزایش داده و آنها را به مشتری های آنلاین خود تبدیل نمایید، می بایست بر روی سئو و بهینه سازی سایت خود ، برای موتورهای جستجو کار کنید و رتبه خود را افزایش دهید.
 • فرآیند سئو تنها برای بهینه سازی موتورهای جستجو نیست ، سئو کمک می کند تجربه کاربری و قابلیت استفاده از وب سایت شما بهبود یابد.
 • کاربران به موتورهای جستجو اعتماد دارند به همین خاطر هر چه لینک سایت شما در رده های بالاتری ( بین لینک های اول تا پنجم) در صفحات جستجو قرار گیرد ، بیشتر می تواند اعتماد کاربر را به خود جلب نماید.

 

اهمیت سئو سایت در شبکه های اجتماعی

سئو در افزایش فالوورهای شما در شبکه های اجتماعی نیز تأثیر مثبتی دارد. زیرا افرادی که سایت شما را از طریق جستجو در گوگل و یاهو پیدا می کنند ، چنانچه بتوانند با سایت شما ارتباط برقرار کنند ، احتمال اینکه شما را نیز در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام ، فیس بوک ، تلگرام ، یوتیوب و … دنبال کنند خیلی زیاد است.

سئو برای اجرا و بارگذاری صحیح و بدون اشکال وب سایتهای بزرگ ، بسیار اهمیت دارد. سئو می تواند برای وب سایتهایی که دارای چند محتوا گذار هستند ، به صورت مستقیم و غیر مستقیم مفید باشد. به صورت مستقیم باعث افزایش ترافیک سایت می شود و به طور غیر مستقیم باعث می گردد که تمامی وبلاگ نویسان و مسئولان محتوا گذاری در سایت ، از یک چارچوب مقرراتی یکسانی ( سئو ) در گذاشتن محتوا در سایت تبعیت کنند.

هدف از سئو چیست ؟

What is the purpose of SEO?

هدف توسعه دهندگان و یا مدیران سایت از سئو حرفه ای  این است که رتبه خوبی را توسط موتورهای جستجوگر وب بدست آورند. برای یک وب ، سئو و بهینه سازی سایت اهمیت ویژه ای دارد . زیرا هرچه رتبه ای که یک سایت از طریق نتایج موتورهای جستجو کسب کرده ، بالاتر باشد . تأثیر مستقیمی بر روی افزایش ترافیک آن سایت خواهد داشت. (منظور از رتبه بالا ، یعنی رتبه ای که به عدد یک نزدیک باشد. بالاترین رتبه یعنی رتبه ۱ متعلق به سایت گوگل است.)

کاربران معمولاً برای یافتن موضوع مورد نظر خود ، در گوگل سرچ می کنند. گوگل نیز لینک یکسری از وب سایت ها را ، بعنوان نتایج جستجو به آنها نشان می دهد. زمانی که کاربر بر روی هر یک از لینک وب سایت ها کلیک نماید و مدتی را در آن سایت سپری کند ، نتیجه مطلوبی بر روی سئو حرفه ای وب سایت  و رتبه بندی آن سایت خواهد داشت.

هدف نهایی سئو حرفه ای وب سایت 

پس از طراحی سایت ، تلاش و هدف نهایی تمام متخصصین سئو و مدیران سایت یا کارشناسان سئو حرفه ای وب سایت این است که بتوانند با رعایت فاکتورهای قابل توجه موتورهای جستجو ، سایت خود را از طریق صفحه اول و یا نهایتاً  صفحه دوم نتایج جستجو به کاربر نمایش دهند تا کاربر را ترغیب کنند که به سایت آنها وارد شود.کاربران معمولاً فقط صفحات اولیه نتایج جستجو را می بینند. و اغلب روی لینک های اول یا دوم کلیک می کنند.

بدین منظور می بایست همواره روی سئو وب سایت خود کار کنید تا بتوانید رتبه وب سایت خود را در گوگل افزایش دهید. زیرا هر چه رتبه وب سایت شما نسبت به رقیبان بیشتر باشد ، بازدید از سایت شما بیشتر خواهد شد . این امر باعث افزایش ترافیک وب سایت شده که با افزایش آن ، رتبه وب سایت شما نیز بالاتر خواهد رفت.

هدف از سئو چیست ؟

سئو چگونه کار می کند؟

How does SEO work?

شما ممکن است به یک موتور جستجوگر به عنوان یک وب سایت مراجعه نمایید و سئوال خود را ، یا به صورت تایپ کردن یا شفاهی (صحبت کردن ) از آن بپرسید و پاسخ خود را  بخواهید. سایت هایی مانند گوگل ، یاهو ، بینگ یا هر موتور جستجو دیگری ، با نمایش لیست طولانی از لینک وبسایت های مرتبط ، می توانند به سئوال شما پاسخ دهند.

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این موتورهای جستجو ، چگونه قادر به جوابگویی سئوال شما هستند؟

برای پاسخ به این پرسش باید بگوییم که گوگل یا هر موتور جستجو دیگری که از آن استفاده می کنید، دارای یک یا چند خزنده ( crawler ) می باشند. این خزنده ها کلیه محتواهای سایتهای مختلف را مورد پردازش قرار می دهند.اطلاعات جمع آوری شده توسط این خزنده ها ، به صورت زبان باینری به موتورهای جستجوگر انتقال داده می شود . سپس موتورهای جستجوگر نیز بر اسای الگوریتمهای خاص ، سعی می کنند داده ها را با جستجوی شما مطابقت دهد.

بنابراین توسعه دهندگان سایت ، کارشناسان سئو حرفه ای  و یاافرادی که برای وب سایت ها محتوا گذاری می کنند ، می بایست مطالب را مطابق با الگوریتم ها و استاندارهای موتورهای جستجو در سایت قراردهند. تا قابل درک برای موتورهای جستجو باشد.

سئو تکنیکال

Technical SEO

سئو تکنیکال بخشی از سئو سایت است. سئو تکنیکال به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا به صورت کامل‌تر و با کیفیت بالاتری صفحات را ایندکس کنند. باید توجه داشت سئو تکنیکال به محتوا مرتبط نیست، بلکه به کد نویسی و زیرساخا وب سایت مرتبط است. از همین جهت نیز نام آن را تکنیکال گذاشته‌اند.

 
 

چک‌ لیست سئو تکنیکال ۲۰۲۴

 ۱. دامنه سایت خود را انتخاب کنید. دامنه اصلی سایت ممکن است با https و یا http باشد. دامنه سایت می‌تواند با www و یا بدون آن باشد. مشخص شدن این موضوع کمک می‌کند تا ایندکسی دقیقتر و بی نقص انجام شود.

۲. ssl را در سایت خود فعال کنید. در سال ۲۰۲۴  مسئله ارتباط امن بسیار مهم است. این گزینه نیز در ایندکس سایت شما تاثیر گذار است.

۳. سایت خود را به گوگل معرفی کنید. گرچه گوگل با خزنده‌های خود سایت شما را بررسی می‌کند، اما معرفی سایت به گوگل سرعت و دقت ایندکس را افزایش می‌دهد.

۴. سرعت سایت خود را بهبود دهید. سرعت سایت از عواملی است که در سئو سایت تاثیر دارد. 

۵. نقشه سایت را ایجاد نمایید. بعد از ایجاد نقشه سایت آن را به گوگل معرفی کنید.

۶. مطالب کپی شده از سایت‌های دیگر را حذف کنید. کپی مطالب می‌تواند رتبه سایت شما در موتورهای جستجو را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین این مورد رتبه اسپم سایت را افزایش می‌دهد.

ادامه چک‌ لیست…

۷. url مناسب و مرتبط برای صفحات خود ایجاد نمایید. یا url های خود را ویرایش نمایید.

۸. دسته‌بندی سایت خود را دقیق و قابل فهم ایجاد کنید.

۹. فایل robot.tex را بررسی و در صورت نیاز مشکلات آن را بررسی نمایید.

۱۰. راهنمای صفحات و یا بردکرامپ را فعال کنید. گرچه موتورهای جستجو دسته‌بندی سایت شما را به شیوه خود بررسی می‌کنند. اما وجود این راهنما می‌تواند موثر باشد.

۱۱. از موتور جستجو بخواهید صفحات کاربری سایت را ایندکس نکند. صفحات مانند پنل کاربران و صفحات پرداخت را از ایندکس موتور جستجو حذف کنید.

۱۲. سایت را به صورت موبایل فرندلی طراحی کنید. یا صفحات سایت را رسپانسیو طراحی کنید. در سال ۲۰۲۴  اهمیت نمایش سایت در موبال افزایش داشته اشت.

۱۳. لینک ههای شکسته سایت را حذف کنید و یا انها را ریدایرکت ۳۰۱ کنید.

۱۴. تگ‌های محتوای خود را دقیق و اصولی قرار دهید. تگ H1، H2، H3، h4 از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

سئو تکنیکال

 

سئو درون صفحه (سئو داخلی)

On-page SEO

سئو درون صفحه شامل بهینه سازی وب سایت است. این بهینه سازی بر روی سرعت صفحه، محتوا، کلمات کلیدی و درک موتور جستجو از محتوای سایت تمرکز دارد.

 

چک‌ لیست سئو داخلی سایت

۱. بررسی کلمات کلیدی و انتخاب مناسبترین کلمات از نظر ارتباط معنایی

۲. بررسی کلمات کلیدی و استفاده آن در عنوان

۳. استفاده از کلمات کلیدی و معرفی ان فقط در یک محتوای واحد

۴. تولید محتوای مفید و کاربردی

۵. ایجاد محتوا برای کاربران و حذف محتوایی که برای موتورهای جستجو نوشته شده نه برای کاربران سایت

۶. ایجاد لبنک‌های داخلی با توجه به محتوای معنایی

۷. ایجاد تصاویر مناسب برای محتوا

۸. ایجاد فایل صوتی با هدف بهبود محتوا

۹. ایجاد محتوای ویدئویی مناسب

۱۰. آپدیت محتوا

۱۱. و …

سئو داخلی

مواردی برای بهبود سئوی سایت

اگر حوصله خواندن تمام این مقاله را ندارید. یا اگر زمان کافی برای مطالعه تمامی موارد مربوط به سئو را ندارید. در عین حال تمایل به بهبود سئو سایت خود را دارید، فقط این ۱۰ نکته را برای سئو سایت خود مطالعه و آن را اعمال کنید. در این بخش به ۱۰ مورد از مواردی برای بهبود سئوی سایت مهم هست را برای شما اماده کرده‌ایم.

 1. استفاده از کد­های ساده
 2. استفاده از txt
 3. رفع خطاها
 4. ثابت نگه داشتنURL
 5. سازمان دادن درست URL
 6. ایجاد نقشه ی سایت و آپلود کردن آن در هاست
 7. لینک دادن
 8. ساختن برند شخصی
 9. عنوان صفحه
 10. استفاده از هدینگ ­های هدفمند

استفاده از کد­های ساده

کدهایی که برای سایت خود انتخاب می­کنید  باید ساده و کوتاه باشند؛ تا در کمترین زمان گوگل آن هارا پیدا کند. استفاده از بعضی از کدهای طولانی که فقط باعث پیچیدگی کدگذاری می­شوند لازم نیست و باعث کاهش سرعت می­شود.

استفاده از txt

با استفاده از robots.txt می­توانید از محتواهای تکراری که در حال ایجاد هستند جلوگیری کنید. این فایل می­تواند به شما این امکان را بدهد که مطالبی را که نمی­خواهید ربات آن ها را مشاهده کند از دید ربات پنهان بماند و نمایش داده نشود. که این امر برای افزایش رتیه سایت تأثیر به سزایی دارد.

رفع خطاها

امکان دارد هنگام خطاهایی که در سایت به وجود می­آید شما در سایت آنلاین نباشید و بعضی از صفحات سایت شما از دسترس خارج شوند. برای حل اینگونه مشکلاتی که ممکن است در سایت شما به وجود بیاید باید همیشه کنترل سایت را در اختیار داشته و نظارت کافی را داشته باشید. که این برای افزایش رتبه سایت امری ضروری است.

ثابت نگه داشتنURL

حتما اسم سایت های استاتیک و دینامیک را شنیده اید. برای افزایش رتبه سایت ها باید از سایت های استاتیک استفاده کرد. مگر در مواردی که بخواهید محتوای سایت ها را به طور دائم تغییر دهید.

سازمان دادن درست URL

ترکیب درست URL باعث می شود تا محتوای سایت شما به درستی دیده شود. مثلا اگر محتوای سایت خود را به دسته های اصلی و فرعی تقسیم کنید، به راحتی می­توانید محتوای خود را به طور منظم دسته بندی کنید. این مورد می­تواند باعث افزایش کاربر شما شود.

ایجاد نقشه ی سایت و آپلود کردن آن در هاست

نقشه ی سایت به صورت HTML باعث می­شود تا کاربر فهرستی را از  آدرس سایت های مهم داشته باشد و از آن استفاده کند. پس از ایجاد نقشه باید آن را در هاست خود آپلود کنید. به روز رسانی کردن نقشه ی سایت بسیار مهم است که شما باید همواره به آن توجه داشته باشید و آن را به روز کنید.

لینک دادن

می توانید به منابع مهمی که وجود دارد لینکی را ارائه دهید تا کاربر بیشتری را جذب کنید. قراردادن لینک در سایت نیز یکی از عوامل تأثیر گذار در افزایش رتبه سایت می باشد.

ساختن برند شخصی

با ساختن اینگونه برند ها می­توانید این صفحه را به خود اختصاص دهید و اعتبار و امتیاز سایتی خود را بیشتر کنید.

عنوان صفحه

درست انتخاب کردن عنوان صفحه می­تواند موضوع مهمی برای شما در افزایش رتبه سایت باشد. نام سایت که به عنوان تیتر در سایت شما انتخاب می­شود، می تواند تاثیر زیادی را داشته باشد.

استفاده از هدینگ ­های هدفمند

در این مورد شما باید طرح کلی را داشته باشید و قوانین مربوط به آن را رعایت کنید. موارد گفته شده را اگر در سایت خود به کار ببرید می توانید افزایش رتبه سایت خود را بسیار بهبود ببخشید.

 • کلمات کلیدی شما باید دارای صفحه ی جداگانه ای باشند.
 • در میان متن می­توانیدکلمات کلیدی را نیز به کار ببرید.
 • مطالب طولانی را به صورت محتوا ارائه دهید.
 • کاربردی بودن و هدفمند کردن محتوا
 • به روز کردن مطالب
 • استفاده از تصویر و فایل های متنوع
 • استفاده از لینک های مرتبط و معتبر
 • استفاده از برچسب های کاربردی
 • نوشتن محتواهای طولانی در هر صفحه
 • حذف صفحات بی ارزش و برون کاربرد
 • نوشتن مطالب براساس اصول نگارشی
 • پیداکردن کلمات کلیدی مناسب
 • استفاده از لیست های متنوع برای متن یا محتوا

 

مواردی برای بهبود سئوی سایت

افزایش رتبه سایت

Increase site ranking

همانطورکه گفته­ شد راه­های زیادی برای افزایش رتبه سایت وجود دارد؛ روش های موجود را به چند دسته ی مختلف می­توان تقسیم کرد. بهبود دامنه، سئو، طراحی داخلی سایت، ایجاد لینک برای سایت، تبلیغ در شبکه­ های اجتماعی مثل تلگرام،اینستاگرام و … و اصلاحات در سایت را می توان جز دسته بندی های این مورد قرار­داد.

 

چند مورد از روش­ها افزایش رتبه سایت

 

انتخاب نام دامنه

یکی از عوامل تأثیر گذار در افزایش رتبه سایت همانطور که می­دانید انتخاب نام برای دامنه بسیار قابل توجه است . برای انتخاب نام دامنه باید به موارد زیر توجه کرد:

کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در انتخاب نام دامنه ی شما تاثیر­گذار است. اگر نام دامنه شما متشکل از کلمات کلیدی مربوط به کارتان باشد،کاربران زیادی به سمت سایت شما جذب خواهند­شد. کلمات کلیدی مناسبی که جستجوی زیادی در مرورگر دارند و البته رقابت کمی نیز دارا هستند را می­توان از کیورد ­پلنر پیداکرد. این قسمت می­تواند برای افزایش اعتبار سایت شما بسیار مفید باشد.

نام کوتاه:

بهتر است نامی که برای دامنه ی سایت خود انتخاب می کنید، طولانی نباشد. اگر نام دامنه­ ی شما طولانی باشد گوگل آن را انتخاب نمی­کند یا به عبارت دیگر گوگل نام خلاصه و کوتاه را به نام طولانی ترجیح می دهد.

ایجاد ساب دامین واضح

اگر می­خواهید یک قسمتی به صورت جداگانه از دامنه­ ی شما مورد استفاده­ شما قرار بگیرد از ساب دامین ها استفاده کنید. در آن قسمت جداگانه می­توانید تبلیغات فروشگاهی مربوط به سایتتان را انجام دهید. این قسمت برای جداسازی بخش تبلیغات و فروش از صفحات اصلی سایت است. باتوجه به موارد گفته شده باید نام ساب دامین شما به صورت واضح و با نامی کوتاه باشد.

می­توان به جای استفاده از ساب دامین از زیر مجموعه های سایت استفاده کرد؛ تا پیداکردن سایت شما راحت تر امکان پذیر باشد.

انتخاب هاست مناسب

یکی دیگر از مواردی که متخصصان توجه شما را به آن معطوف می دارند این است که ظاهر یکسان هاست ها شما را ترغیب به خرید هاست ارزان تر نکند. مثلا اگر هاست شما مربوط به شرکتی باشد که فعالیت قوی نداشته باشد.می­تواند اعتبار سایت شما را کاهش دهد و باعث پایین آمدن امتیاز و رتبه ی سایت شود.

در انتخاب هاست باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر تعداد قطع شدن هاست شما زیاد باشد گوگل در پیداکردن آن دچار مشکل می­شود به همین دلیل امکان افزایش رتبه سایت با اینگونه هاست ها تقریبا غیر ممکن و یا بسیار مشکل است.

سئو حرفه‌ای برای سایت

Professional SEO for the site

سئو حرفه ای وب سایت روشی برای رونق کسب و کار در فضای اینترنت است. در ابتدا باید طراحی سایت  در این زمینه انجام شود. سپس اقدام ه سئو سایت نمود. سئو ( SEO ) مخفف عبارت Search engine optimization و به مفهوم بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. این یعنی افزایش کمیت و کیفیت ترافیک وب سایت شما ، از طریق نتایج موتور های جستجو .

در واقع سئو و بهینه سازی سایت ، هنر و علم جذاب سازی صفحات وب برای موتورهای جستجو می باشد. کارشناسان سئو حرفه ای وب سایت و یا افراد متخصص در زمینه سئو ، سعی می کنند تا با بکارگیری و رعایت فاکتورهای خاصی که برای موتورهای جستجو مهم هستند، صفحات وب را برای موتورهای جستجو از سایت های دیگر جذاب تر کنند. تا بدینوسیله بتوانند نسبت به کلمات کلیدی مشابه ، با وب سایت های دیگر رقابت نمایند. سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در طول سالها به طور چشمگیری پیشرفت کرده است. از بین تمامی کمپانی های ارائه دهنده موتورهای جستجو ، گوگل قویترین موتورهای جستجو و دقیق ترین خزنده ها را طراحی کرده است.

سئو حرفه‌ای برای سایت

بهترین ابزارهای آنالیز و سئو سایت

The best site analysis and SEO tools

 • ابزار ScreamingFrog
 • ابزار ایرانی جت سئو : بررسی سئوی سایت
 • ابزار Google PageSpeed Insights: تست سرعت صفحات سایت
 • ابزار Woorank: بررسی سئوی سایت
 • ابزار گوگل ترندز
 • ابزار گوگل سرچ کنسول
 • ابزار گوگل آنالیتیکس
 • ابزار تحقیق کلمه کلیدی KWFinder
 • ابزار ahrefs
 • ابزار SEMrush
 • ابزار Moz

ابزارهای بهینه سازی سایت

در ادامه برخی از این ابزارها را به شما معرفی خواهند کرد ، که می توانید به وسیله آنها از وضعیت سایت خود مطلع شوید.

GTmetrix در بهینه سازی سایت

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی که کارشناسان بهینه سازی سایت توصیه می کنند ، GTmetrix می باشد. در ژانویه سال ۲۰۱۸ ، گوگل اعلام کرد که در الگوریتم رتبه بندی سایت ها یکسری تغییراتی به وجود آورده است . یکی از این تغییرات سرعت بارگذاری سایت در نسخه موبایل آنهاست. یعنی سرعت بارگذاری سایت هم در کامپیوترهای شخصی و هم در موبایل ، یکی از فاکتورهایی است که گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها در نظر می گیرد.

از طرفی هم اگر سرعت بارگذاری سایت در نسخه دسکتاپ و نسخه موبایل پایین باشد، مسلماً آن وب سایت با کاهش ترافیک و رتبه مواجه خواهد شد، زیرا کاربران با مواجه با سایت های سنگینی که  سرعت بارگذاری پایینی دارند ، حوصله شان سر رفته و به سایت های رقیب مراجعت خواهند کرد.

سرعت و بهینه سازی سایت رابطه مستقیمی با ترافیک سایت دارد.

gtmetrix چیست؟

GTMetrix یک ابزار فوق العاده کاربردی برای ارزیابی سایت شما در جهت بهینه سازی و سئو می باشد. GTMetrix می تواند مشخص نماید که سرعت بارگذاری سایت شما چقدر است و می تواند به ما کمک کند که نقصان ها و نقاط ضعف سایت خود را بدانیم و در جهت رفع آنها برای کسب رتبه بهتر تلاش نماییم.

حال شاید این سئوال برای شما پیش بیاید که چگونه می توانیم از GTmetrix استفاده کنیم . کارشناسان بهینه سازی سایتشما را راهنمایی خواهند کرد. برای استفاده از این ابزار، ابتدا وارد سایت GTmetrix شده و در قسمت نوار جستجو ، آدرس url  سایت خود را وارد نمایید و روی دکمه Analyze کلیک کنید. پس از چند لحظه ، این ابزار تمام نقاط ضعف و قوت سایت شما را نمایش خواهد داد که می توانید از این اطلاعات در جهت بهینه سازی سایت  استفاده نمایید.

gtmetrix چیست؟

پس از ارزیابی سایت شما توسط GTmetrix ، داده هایی مطابق شکل زیر به شما نشان داده می شود.

نتایج GTmetrix

در صفحه نتایج GTmetrix ، شما شاهد رتبه PageSpeed سایت ، رتبه YSlow و سرعت بارگذاری کامل وب سایت و سایر اطلاعات در مورد بهینه سازی سایت خواهید بود. مفهوم بخش های مختلف نتایج صفحه GTmetrix به شرح زیر می باشد.

PageSpeed Score درنتایج GTmetrix

بخش PageSpeed Score به فاکتورهایی اشاره دارد که گوگل ، برای صفحه نتایج جستجو ، آنها را  در سایتها مدنظر می گیرد و برای گوگل مهم هستند. در این قسمت با توجه به رتبه ای که بر اساس فاکتور های گوگل در  GTmetrix کسب کرده اید. دیگر خواهید دانست که از نظر گوگل ، سرعت بارگذاری سایت شما تقریباً در چه رتبه ای  قرار دارد . قابل ذکر است که  رتبه  ۱۰۰ و درجه A  بالاترین رتبه و بهترین رتبه برای وب سایت ها می‌باشد.

 Yslow score درنتایج GTmetrix  در بهینه سازی

YSlow Score فاکتورهایی اشاره می کند که برای یاهو Yahoo در مورد سرعت سابت مهم هستند . رتبه YSlow  همانند رتبه PageSpeed هرچه به درجه A و رتبه ۱۰۰ نزدیک تر باشد بهتر است .

fully loaded time درنتایج GTmetrix 

این بخش زمان بارگزاری سایت را بر حسب ثانیه محاسبه و نشان می دهد. میانگین کلیه سایتهایی که GTmetrix مورد ارزیابی قرار داده است ۸.۳ ثانیه می باشد. کارشناسان  بهینه سازی سایت در توصیه می‌کنند که سرعت بارگزاری سایت کمتر از ۳ و یا حداکثر ۴ ثانیه باشد.

Requests درنتایج GTmetrix

Requests تعداد درخواست هایی است که برای بارگزاری قسمت های گوناگون سایت به سرور ارسال می گردد. این یعنی وقتی کاربری بخواهد از طریق مرورگر خود وارد سایتی شود ، مسلما ًابتدا باید آدرس سایت را وارد نماید. پس از وارد نمودن آدرس سایت مرورگر یک درخواست یا Request برای پیدا کردن IP سایت مورد نظر با کمک ISP منطقه یا جهانی ارسال می نماید .

بعد از دریافت پاسخ و باز بودن پورت های لازم ، مرورگر چندین درخواست یا Request دیگر به سرور سایت مورد نظر ارسال می کند تا با پاسخ آن درخواست ها ، مرورگر بتواند سایت را به کاربر نشان دهد.

به اولین پاسخی که از سرور به مرورگر ارسال می شود Time to First Byte و یا به اختصار TTFB گفته می شود. 

نتایج ارزیابی جی تی متریکس

شاید در نتایج ارزیابی سایت توسط GTmetrix به این عبارت برخورده باشید Make fewer HTTP requests این خطا وقتی دیده می شود که در Yslow ، درخواست ها با مشکل مواجه شوند ، کلمه fewer به معنی کمتر و کلمه Requests به معنی درخواست می باشد. Make fewer HTTP requests یعنی درخواست HTTP کمتری در سایت ایجاد کنید. زیرا هرچه تعداد درخواست های HTTP بیشتر باشد زمان بیشتری صرف رد و بدل کردن اطلاعات و داده ها بین سرور و مرورگر به طول خواهد انجامید.

درخواست های HTTP شامل

 • عکس ها
 • فایل های CSS
 • فایل های جاوا اسکریپت و غیره می تواند باشد.

ابزار Google Search Console در بهینه سازی سایت

ابزار کاربردی دیگری که متخصصان به شما پبشنهاد می کنند Google Search Console است. شاید تا به حال در مورد Google Webmaster Tools شنیده باشید ، اما اکنون این ابزار با نام Google Search Console با امکاناتی فراتر از Google Webmaster Tools توسط گوگل ارائه شده است . Google Search Console یک ابزار بسیار حرفه ای و رایگان در زمینه بهینه سازی سایت می باشد.حتی می توان گفت استفاده از این ابزار می تواند ما را از دیگر ابزارهای رایج بهینه سازی سایت بی نیاز کند.

آنالیز سایت با Google Search Console

Google Search Console نیز به آنالیز جزئیات وب سایت شما می پردازد تا بتوانید هرچه بهتر سایت خود را برای موتورهای جستجوگر گوگل بهینه نمایید. برای استفاده از این ابزار کافی است که آن را توسط کدی که در اختیار شما می گذارد بر روی سایت خود نصب نمایید.

دلایلی که موجب می گردد که استفاده از Google Search Console یک ضرورت برای بهینه سازی سایت ما شود عبارتند از :

 • ارزیابی کارایی وب سایت در صفحه نتایج گوگل
 • اطمینان از اینکه محتویات وب سایت توسط گوگل قابل دسترس هستند.
 • حذف صفحاتی که نمی خواهیم در صفحه نتایج گوگل نشان داده شوند.
 • مشاهده تعداد کلیک هایی که از صفحه نتایج گوگل بر روی صفحات وب سایت ما صورت می گیرد.
 • مورد بررسی قراردادن محتوای اسپم شده توسط گوگل
 • بررسی و ارزیابی اینکه کدام یک از کلمات کلیدی و جستجوها ، باعث شده اند که صفحات وب سایت ما در نتایج گوگل نشان داده شده اند.
 • کدامیک از کلمات کلیدی و جستجو ها باعث ترافیک بیشتر وب سایت ما شده است؟
 • آیا تمام جزئیات مانند قیمت ها ، توضیحات و رویدادها در صفحه نتایج گوگل به درستی نمایش داده می شوند؟
 • آیا وب سایت کارایی لازم را در نسخه موبایل دارد؟

بهترین ابزارهای آنالیز و سئو سایت

شرکت سئو

SEO company

بهتر است پس از طراحی سایت، بهینه سازی و سئو وب سایت خود را به شرکت متخصص سئو بسپارید. شرکت سئو بهینه سازی و سئو سایت را بر اساس میزان محبوبیت سرچ کلمات کلیدی انجام می دهد. این شرکت‌ها با استفاده از روش های ایمن در کوتاه ترین زمان ممکن سایت شما را تا صفحه اول گوگل ارتقاء خواهند داد.

خدمات شرکت سئو

 • بهینه سازی انواع وب سایت در کوتاه ترین زمان ممکن
 • سئو وب سایت با روش کلاه سفید و کاملا مطمئن
 • ارائه مشاوره رایگان سئو
 • بررسی و آنالیز رایگان وب سایت
 • استعلام رایگان و اعلام هزینه سئو
 • تهیه چک لیست از کارهای لازم برای بهینه سازی وب سایت
 • انتخاب کلمه کلیدی مناسب، کارا و حرفه ای
 • سئو وب سایت با اثر گذاری و ماندگاری طولانی مدت
 • ارائه خدمات پشتیبانی وب سایت و سئو

بهینه سازی سایت برای چه سایت هایی مناسب است؟

 • سئو و بهینه سازی سایت شخصی
 • سئو و بهینه سازی سایت شرکتی
 • سئو و بهینه سازی سایت فروشگاهی
 • سئو و بهینه سازی سایت خدماتی
 • سئو و بهینه سازی سایت خبری
 • سئو و بهینه سازی سایت پزشکی
 • سئو و بهینه سازی سایت گردشگری
 • سئو و بهینه سازی سایت رستورانی
 • سئو و بهینه سازی سایت آگهی و نیازمندی
 • سئو و بهینه سازی سایت رزرو آنلاین
 • سئو و بهینه سازی سایت املاک
 • سئو و بهینه سازی سایت آموزشگاهی
 • و….

مشاوره با شرکت سئو

از آن جایی که سئو فرآیندی پیچیده است، نیاز به دانش و تخصص دارد. برای سئو و بهینه سازی سایت با روش های اصولی در بازه زمانی کوتاه و جاوگیری از پنالتی شدن وب سایت بهتر است از شرکت های متخصص در این زمینه بهره ببرید.

 • ارائه مشاوره رایگان
 • آنالیز وب سایت
 • بررسی رقیبان سایت
 • بررسی کلمات کلیدی پربازده
 • ارائه پیشنهاد سئو مناسب

شرکت سئو

مراحل سئو سایت به زبان ساده

SEO site steps in simple language

آنالیز وب سایت و بهبود کدنویسی

در این مرحله سایت آنالیز و مواردی که دچار کمبود هستند مشخص می‌شوند. عموم سایت‌ها نیاز به اصلاح کد نویسی و همچنین بازبینی دارند. این مرحله با هدف افزایش سرعت، کارایی سایت و همچنین اصلاح مواردی از جمله حذف لینک‌های شکسته انجام می‍‌‌شود. همچنین کدنویسی‌های وب سایت در این مرحله تا حد امکان کم حجم شده و موارد غیر ضروری از آنها حذف می‌شوند. این بخش از کار پیچیدگی‌های مربوط به خود را دارد و باید توسط متخصص انجام شود. بهبود کد‌نویسی بخشی بسیار مهم در بهینه سازی سایت محسوب می‌شود.

 

انتخاب کلمات کلیدی

در اولین بخش کلمات کلیدی مرتبط با سایت بررسی و انتخاب می‌شوند. کلمات کلیدی می‌توانند بر اساس نیاز یک کسب و کار اینترنتی تعیین شوند. همچنین کلمات کلیدی می‌توانند برای رشد وب سایت و با توجه به محتوای وب سایت انتخاب شوند. برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی باید آنالیز‌هایی را انجام داد تا بهترین واژه‌ها برگزیده شود. در نهایت کلمات باید با اصولی انتخاب شوند که، کمترین هزینه سئو را در بر داشته باشند، سریعتر به نتیجه برسند، اما در عین حال بالاترین نتایج را به همراه داشته باشند.

 

تولید محتوای مناسب

محتوای مناسب و مرتبط با موضوع سایت بخشی بسیار مهم در سئو سایت می‌باشد. تولید محتوا خود بخشی تخصصی است که اصول مربوط به خود را دارد. محتوای مناسب محتوایی است که اطلاعات لازم را به کاربران سایت بدهد. در مواردی که کاربران  سطح رضایت بالایی از محتوای سایت شما داشته باشندکار تولید محتوا به درستی نقش خود را ایفا کرده است. موتور‌های جستجو محتوایی را مناسب میدانند که پاسخ دقیقی به نیاز کاربران با توجه به کلمات سرچ شده آنها بدهد. رضایت کاربران از محتوای سایت موفقیتی در تولید محتوا محسوب می‌شود.

 

گسترش سایت و محتوا

سایت‌های با کیفیت که دارای محتوای منایبی هستند به صورت اتوماتیک و همچنین توسط کاربران در فضای اینترنت گسترش پیدا می‌کنند. اما برای افزایش سرعت رشد سایت در فضای اینترنت می‌توان فعالیت‌هایی نیز انجام داد. درج تبلیغات در سایت‌های دیگر، اشتراک گذاری لینک‌های سایت در وب سایت های معتبر و همچنین فعالیت در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند راه‌هایی برای توسعه وب سایت در فضای اینترنت باشد. شبکه‌های اجتماعی شیوه‌ای ارزان و تاثیر گذار برای گسترش وب سایت خواهند بود.

 

بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو

موتور‌های جستجو وظیفه بررسی دائمی وب سایت‌ها و محتوای آنها را در فضای اینترنت دارند. موتور‌های جستجو همواره تلاش می‌کنند تا به مخاطبان خود بهترین سایت را از بین میلیون‌‌ها سایت معرفی کنند. به همین دلیل است که موتورهای جستجو و خزنده‌های آنها به صورت دائمی  وب سایت‌ها و محتوای آنها را مشاهده می‌کنند. بهینه سازی سایت برای موتور‌های جستجو کمک می‌کند تا خزنده‌های این جستجوگرها با سرعت بالاتری سایت بهینه شده را جستجو و درک بهتری و درستتری از محتوای وب سای داشته باشند.

 

بهینه سازی سایت بر اساس نتایج

بعد از دریافت مخاطب از موتور‌های جستجو کارایی سایت و محتوای ان رتبه‌بندی خواهد شد. این  رتبه بندی توسط سایت‌های مرجع انجام و برای مدیران سایت و همچنین مخاطبان قابل دسترس و آنالیز است. با مشاهده این آمار‌ها و بهبود موارد می‌توان کیفیت وب سایت را به صورت چشمگیری بهبود بخشید، افزایش کیفیت سایت و بالا رفتن امتیاز‌های سایت باعث می‌شود موتور‌های جستجو مجددا تعداد مخاطبان بیشتری را به سایت سرازیر کنند. این چرخه همواره در سئو سایت و بهبود کیفیت ان ادامه خواهد داشت.

مراحل سئو سایت به زبان ساده

انتخاب کلمات کلیدی برای سئو

Choosing keywords for SEO

انتخاب کلمه کلیدی بخش بسیار مهمی از روند انجام سئو می‌باشد.در انتخاب کلمه کلیدی باید دقت فراوانی داشت، چرا که این موضوع محوریت سایت شما را مشخص می‌کند. تحقیق برای کلمات کلیدی در سئو نیاز به ابزار مناسب دارد. در این بخش علاوه بر ارائه نکات برای انتخاب کلمات کلیدی برای سئو ، به بررسی ابزار تحقیق کلمات کلیدی نیز خواهیم پرداخت.

حوزه کاری خود را مشخص کنید

برای انتخاب کلمات کلیدی ابتدا حوزه فعالیت خود را مشخص کنید. گرچه شما می‌توانید کلمات کلیدی خارج از حوزه خود را نیز انتخاب کنید، اما کلمات کلیدی با ارتباط معنایی بیشتر، به کار شما سرعت خواهند داد.تمامی کلماتی را که در حوطه کری خود مشخص کردید را بررسی کنید. درجه اهمیت هرکدام را مشخص کنید. سپس با توجه به سختی کلمات و درجه اهمیت کلمات کلیدی را انتخاب کنبد.

 

رقابت پذیری کلمات را مشخص کنید

تعداد رقیب در حوزه کاری خود را بررسی کنید. هرچه تعداد رقبای شما بیشتر باشد. یا رقبای قوی‌تری داشته باشید. کار شما سخت تر خواهد بود. انتخاب کلمات برای سئو باید به شکلی باشند که قابل انجام باشند. مشخص کردن رقابت پذیری کلمات بخش مهمی از انتخاب شما خواهد بود.

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

برای انتخاب کلمات کلیدی از ابزار مناسب استفاده کنید. ابزارهای بسیار زیادی برای جستجوی کلمات کلیدی وجود دارد. یکی از این ابزارها کیوردپلنر (Google Keyword Planner) است. این ابزار توسط گوگل (Google) توسعه داده شده است. این ابزار به شما کمک می‌کند تا کلمات مرتبط را جستجو کنید. تعداد جستجوی آن را در بازه های زمانی مختلف بررسی کنید. این ابزار به بیشتر زبان‌ها ترجمه و امکان جستجو کلمات به زبان‌های مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.

پیشنهادات گوگل برای کلمات کلیدی را بررسی کنید.

با جستجوی هر کلمه کلیدی در گوگل، تعدادی کلمات پیشنهادی را خواهید دید. این کلمات به ظاهر ساده، حاصل نتایج جستجوهای مرتبط در گوگل است. با بررسی این کلمات می‌توانید کلمات مرتبط در خوزه کری خود را جستجو کنید. اگر هدف سئو سایت در موتور جستجوی گوگل را دارید، پیشنهادات گوگل مهمترین ملاک شما برای انتخاب کلمات کلیدی خواهد بود.

انتخاب کلمات کلیدی بلند

اگر در ابتدای کار سئو هستید. کلمات کلیدی بلند را انتخاب کنید. این کلمات جستجوی کمی دارند اما سرعت رشد سایت شما را افزایش می‌دهند. دقت داشته باشید که این کلمات حتما مرتبط با حوزه فعلیت شما انتخاب شوند. ارتباط معنایی در این بخش بسیار مهم است.

به معنی لغات توجه کنید

در موارد بسیاری مشاهده می‌شود که معنی کلمات با درخواست کاربران متفاوت است. مثلا وقتی کاربری کلمه “خرید ام وی ام” را جستجو می‌کند. ممکن است به دنبال “نمایندگی ام وی ام” باشد. با توجه به این معانی می‌توانید کلمات مناسب جدیدی را پیدا کنید.

 

بهترین ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی

ابزارهای بسیاری برای جستجوی کلمات کلیدی وجود دارد. در این بخش به لیستی از این ابزراها اشاره می‌کنیم. این ابزارها می‌توانند مسیر دقیقی برای انتخاب کلمات کلیدی ایجاد نمایند.

گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner)

ابزاری رایگان و دقیق که برای استفاده در گوگل ادوردز طراحی شده. دقیق و کاربردی است. این ابزار توسط گوگل توسعه داده شده است.

 • سمراش (SEMRUSH)
 • ابزاری برای جستجوی کلمات کلیدی بر اساس url
 • ارف (Ahrefs)
 • این ابزار برای یافتن جزئیات بسیار کاربردی است. کلمات کلیدی مرتبط و یافتن ان با این ابزار بسیار دقیق می‌باشد.
 • لانگ تیل پرو (LongTailPro)
 • ابزاری قوی برای جستجوی کلمات کلیدی، اما غیر رایگان است. این ابزار در بین کاربان اینترنت بسیار محبوب است.
 • کی دابلیو فایندر (KWFinder)
 • ابزاری جدید و اختصاصی برای جستجوی کلماتد کلیدی. این ابزار نتایج متفاوتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

انتخاب کلمات کلیدی برای سئو

اهمیت تگ ها در سئو سایت

The importance of tags in SEO

متا تگ ها بخشی از کدهای html هستند. این کدها به صورت مستقل در مانیتور و توسط کاربران قابل مشاهده نیستند. این تگ‌ها نوعی از طبقه بندی را در محتوا مشخص می‌کنند. تگ ها به صورت مستقیم موجب اطلاعاتی را به موتورهای جستجو ارائه می‌کنند. استفاده صحیح از تگ ها بهترین شیوه بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو است.

انواع متا تگ های موثر در سئو

 1. title
 2. Description
 3. Headings
 4. alt pic
 5. Robots
 6. location

 

title

تگ titel مشخص کننده عنوان محتوا است. این تگ مهمترین بخش محتوای سایت را به موتورهای جستجو معرفی می‌کند.

 

Description

تگ Description معرفی توضیحات نویسنده است. این تگ از نظر درجه اهمیت، در رتبه دوم قرار دارد.

 

Headings

تگ Headings شامل H1، H2، H3، H4، H5، H6  می‌باشد. این تگ ها درجه اهمیت محتوای نوشتاری را برای موتورهای جستجو مشخص می‌کنند.

 

alt pic

alt pic یا شناسه تصویر مشخص کتتده اطلاعات تصویر است. این تگ نیز در سئو بسیار اهمیت دارد. هرچه نسبت محتوای تصویری به محتوای نوشتاری بیشتر باشد. اهمیت شناسه تصویر نیز بیشتر خواهد بود.

 

Robots

شامل Index و Noindex است. حاوی دستوری و یا درخواستی برای خواندن و یا نخواندن محتوا توسط موتورهای جستجو است.

 

location

location  تگی برای معرفی منطقه است. این تگ بویژه در سئو محلی اهمیت بالایی دارد.

 

اهمیت تگ ها در سئو سایت

مراحل سئو وب سایت

Website SEO steps

انجام سئو شیوه منحصر به فردی ندارد. هر سئو کار با توجه به دانش و سلیقه خود می‌تواند مسیری متفاوت و شیوه‌ای اختصاصی برای سئو سایت معرفی کند. اما با این وجود موارد مشترکی نیز وجود دارد مه می‌تواند مسیر کلی سئو سایت را مشخص کند. در این بخش به اختصار به آنها می‌پردازیم.

 1. تحقیق
 2.  استراتژی محتوا
 3. تولید محتوا
 4. بهینه سازی محتوا
 5. لینک سازی داخلی
 6. لینک سازی خارجی
 7. گزارش گیری
 8. ارتباط با شبکه‌های اجتماعی
 9. افزایش رنک

 

تحقیق

اولین مرحله در سئو تحقیق می‌باشد. تحقیق شامل موارد متعددی از جمله تحقیق و جستجوی کلمات کلیدی، تحقیق در مورد وب سایت های مشابه و موارد دیگر می‌باشد. در مرحله تحقیق کلیه اطلاعات مورد نیاز برای بهبود سئو سایت جمع آوری می‌شود. مرحه تحقیق می‌تواند بسیار گسترده باشد. مرحله تحقیق می‌تواند شامل جزئی‌ترین موارد نیز باشد. بسیاری از سئو کاران بر اساس رنک و محتوای وب سایت استراتژی خود را تعیین می‌کنند.

باید به طور جدی به این مسئله توجه داشت. تحقیق نادرست وب سایت شما را تا پنالتی شدن پیش خواهد برد. تحقیق جامع می‌تواند شامل چند ده مورد مختلف باشد. زمان تاسیس سایت و روند فعالیت سایت نیز بخشی از مرحله تحقیق است. تحقیق فقط به محدوده کلمات کلیدی خلاصه نمی‌شود.

 

استراتژی محتوا (استراتژی سئو)

گرچه استراتژی محتوا و استراتژی سئو دو موضوع متفاوت هستند. اما با توجه به نزدیکی این دو مووع در بخش سئو هر دو را در یک بخش قرار دادیم. سئو کار برای سئو سایت یک نقشه راه تعیین می‌کند. به این نقشه راه استراتژی سئو گفته می‌شود. نوع محتوای یک وب سایت می‌تواند به استراتژی سئو کمک کند. سئوکار با انتخاب محتوای مناسب استراتژی سئو خود را اعمال می‌کند.

 

تولید محتوا

تولید محتوای با کیفیت درجه کیفی سایت و رتبه سایت را در پیش موتورهای جستجو بالا می‌برد. برای تولید محتوای مناسب هزاران نکته وجود دارد. تولید محتوای کاربر محور یکی از این راه‌ها است. برای بهبود سایت و بهبود سئو نیاز به محتوای با کیفیت دارید. محتوای با کیفیت دو فاکتور بسیار مهم را حتما در خود خواهد داشت.

 1. محتوای با ارزش از نظر ادبیات و کاربرد
 2. محتوای مطابق با اصول سئو

محتوای با ارزش و کاربردی می‌تواند هر روز مخاطبان بسیاری را به سمت وب سایت شما بکشاند. اما این محتوا باید توانایی شناسایی توسط موتورهای جستجو را نیز داشه باشد. این دو فاکتور معرفی شده برای هر محتوایی ضروری است. موارد بسیاری وجود دارد که ارزش محتوایی سایت شما را بالا می‌برد. وب سایت شما هرچه که باشد باید به این دو اصل نیز پایبند باشد.

 

بهینه سازی محتوا

محتوای ارزشمند شما باید قابل فعم برای موتورهای جستجو نیز باشد. بهینه سازی محتوا می‌تواند محتوای شما را برای ارائه به موتورهای جستجو بهبود دهد. اما توجه به این نکته نیز مهم است. در مواردی بهینه سازی محتوا برای کاربران، بهبود بهینه سازی محتوا برای موتورهای جستجو را نیز به همراه دارد.

 

لینک سازی داخلی

وب سایت‌های بزرگ شاید شامل میلیون‌ها لغت باشند. شامل تعداد زیادی جمله و پاراگراف باشند. آنچه این جملات و متن‌ها را به هم مرتبط می‌سازد، لینک سازی داخلی است. قدرت ارتباط دهی محتوای یک وب سایت به قدری بالاست که می‌تواند سئو سایت را به صورت چشمگیر افزایش دهد. در لینک سازی داخلی بعد از انجام کار موضوعی به نام ارتباط معنایی محتوا آشکار می‌شود. موتورهای جستجو برای ارتباط معنایی محتوا ارزش بالایی را در نظر می‌گیرند.

 

لینک سازی خارجی

همانطور که لینک سازی داخلی ارتباط بین محتوای داخلی سایت را ایجاد می‌کند. لینک سازی خارجی نیز ارتباط بین محتوای سایت شما با دیگر سایت‌ها را تامین می‌کند. توجه به ارتباط معنایی در لینک سازی خارجی نیز اهمیت بالایی دارد.

 

گزارش گیری

گزارش گیری در هر فعالیتی می‌تواند نتایج را بهبود بخشد. در سئو نیز گزارش گیری کمک می‌کند تا در مسیری درست تر قدم بردارید. باید توجه داشت در بسیاری موارد گزارش گیری منجر به تغییر مسیر نیزخواهد شد. از تغییر مسیر در استراتژی سئو هراس نداشته باشد. حرکت در یک جاده آسفالت می‌تواند سرعت بالاتری به نسبت حرکت در یک جاده خاکی و پر دست انداز داشته باشد.

 

ارتباط با شبکه‌های اجتماعی

واژه ارتباط با شبکه‌های اجتماعی، واژه جدیدی در سئو می‌باشد. قدرت شبکه‌ها اجتماعی و همه گیر شدن استفاده از آن، باعث شده تا موتورهای جستجو به ارتباط وب سایت و شبکه‌های اجتماعی نیز توجه نمایند. افزایش ارتباط سایت با شبکه‌های اجتماعی منجر به رشد سئو سایت نیز خواهد شد.

 

افزایش رنک

افزایش رنک یک عامل ثانویه در بهبود سئو سایت است. عامل ثانویه به این مفهوم است، که افزایش رنک مستقیما در سئو سایت موثر نیست. اما افزایش رنک نمره بالاتری برای سایت شما دارد. این موضوع باعث می‌شود تا موتورهای جستجو سایت شما را دقیق تر بررسی نمایند.

 

مراحل سئو وب سایت

 

مزایای سئو چیست؟   

?What are the benefits of SEO

باید توجه داشت سئو به جهت بهبود نتایج در موتورهای جستجو انجام می‌شود. مزایای سئو نیز در همین بخش قابل بررسی است. در این بخش به معرفی برخی از مزایای سئو می‌پردازیم. لیست مزایای سئو سایت:

 1. افزایش بازدید وب سایت
 2. افزایش فروش محصولات 
 3. معرفی جامع تر خدمات وب سایت به مخاطبان
 4. کاهش هزینه های تبلیغات
 5. افزایش اعتبار وب سایت
 6.  بهبود سرعت سایت
 7. بازگشت کاربران قدیمی به سایت
 8. رشد رتبه و کیفیت وب سایت

 

افزایش بازدید وب سایت

با رشد سئو سایت، موتورهای جستجو کاربران بیشتری به سایت شما ارجاء خواهند داد. تعداد بازدید و حتی تعداد مخاطبان سایت افزایش خواهند داشت. در نهایت سایت از نظر بازدید قدرت بالاتری را به دست می‌آورد. این افزایش بازدید می‌تواند به صورت بسیار چشمگیری بوجود آید. از همین جهت است که بسیاری از مدیران وب سایت تمام فعالیت خود را روی سئو سایت متمرکز می‌کنند.

 

افزایش فروش محصولات 

فرقی نمی‌کند که سایت شما یک سایت فروشگاهی باشد و یا سایت خدماتی، هر نوع ارائه خدمات در وب سایت با سئو سایت افزایش خواهد داشت. هزاران و یا حتی میلیون‌ها بازدید روزانه می‌تواند فروش محصول و یا ارائه خدمات در وب سایت را افزایش دهد. سایت‌های بسیاری در دنیا وجود دارند که فروش خود را متمرکز بر روی ورودی‌های موتورهای جستجو می‌کنند.

 

معرفی جامع تر خدمات وب سایت به مخاطبان

معرفی خدمات قابل ارائه در وب سایت‌ها با شروع سئو روند افزایشی خواهد داشت. ساده است مخاطب بیشتر می‌تواند خدمات را به افراد بیشتری معرفی کند. نتیجه این بهبود سئو، بهبود درآمد سایت‌های خدماتی است.

 

کاهش هزینه های تبلیغات

هزینه‌های تبلیغاتی برای هر کسب و کاری مهم است. چرا که این هزینه بخش بزرگی از بودجه کسب و کارهاست. کاهش هزینه تبلیغاتی مساوی با درآمد بیشتر برای کسب و کارها است. مدیران وب سایت با بهبود سئو به کاهش هزینه‌های تبلیغاتی کمک می‌کنند.

 

افزایش اعتبار وب سایت

وب سایت‌ها با افزایش سئو اعتبار خود را بالا می‌برند. ایجاد برند می‌کنند. اعتبار خود را در حوزه فعالیت خود افزایش می‌دهند. در نهایت به عنوان یک مرجع در کسب و کار خود مطرح می‌شوند. اعتماد مخاطبان و مشتریان در سایت‌هایی با رتبه های بالاتر به مراتب بیشتر از دیگر وب سایت‌ها می‌باشد. در موارد بسیاری حتی تبلیغات نمی‌تواند اعتبار سایت را به اندازه افزایش رتبه سئو بالا ببرد.

 

 بهبود سرعت سایت

سئو کاران برای بهبود سئو مجبور به بررسی سرعت سایت خود هستند. با افزایش سرعت سایت امکان بهبود سئو نیز فراهم می‌شود. از همین جهت است که با بررسی وب سایت‌ها متجه بالاتر بودن سرعت سایت‌های سئو شده می‌شویم.

 

بازگشت کاربران قدیمی به سایت

در موارد بسیاری کاربران و یا حتی مشتریان سایت‌ها تمایل به برگشت به سایت شما ندارند. سئو به بهبود این موضوع کمک می‌کند. هرچه سایت شما از اعتبار بیشتری برخوردار باشد. تمایل مراجعه مجدد به سایت نیز افزایش خواهد داشت.

 

رشد رتبه و کیفیت وب سایت

رشد رتبه مجموع تمامی موارد ذکر شده در این بخش می‌باشد. رتبه بالاتر وب سایت اعتبار و افزایش مخاطب را به همراه دارد. بازدید بالاتر نیز افزایش رتبه سایت را به همراه دارد.

 

مزایای سئو چیست؟   

تکنبک های سئو در کوتاهترین زمان

SEO techniques in the shortest time

 

برخی از تکنیک های سئو سایت را برای علاقه مندان به سئو در این بخش شرح خواهیم داد

ایجاد یک سایت سئو فرندلی  (SEO-friendly) برای موتورهای جستجو

اگر شما می خواهید یک سایت طراحی نمایید ، خوب است که از همان ابتدا موارد مهم در زمینه سئو (SEO) را رعایت کنید. زیرا این امر کمک می کند تا با اتمام طراحی ، زودتر به نتیجه مطلوب خود برای سئو  دست یابید.

 انتخاب نام دامنه مناسب

از مهمترین عوامل تأثیرگذار برای سئو حرفه ای وب سایت  ( SEO ) ، انتخاب نام دامنه مناسب و استفاده از لینک های داخلی می باشد. نام دامنه میتواند بر روند سئو تاثیر زیادی داشته باشد. نام های مرتبط با فعالیت سئو روند انجام کار را بهبود می‌بخشند.

محتوا و نشانه گذاری های مرتبط

یک وب سایت تا زمانی که محتوایی نداشته باشد، ارزشی ندارد. اما هر محتوایی را هم نمی شود درسایت گذاشت. برای محتوا گذاری در سایت ، اصول و معیارهای خاصی باید رعایت شود. زیرا در غیر این صورت موتورهای جستجوگر آن سایت را نادیده خواهند گرفت. مثلاً نباید مطالب را از سایت های دیگر کپی برداری کرد . و یا از گذاشتن مطالب بی ربط و بدون مفهوم باید جداً خودداری نمود.

نحوه استفاده از نوع نشانه گذاری ها در محتوا ، به موتورهای جستجو کمک می کند تا درک عمیقی نسبت به موضوع محتوا شما داشته باشد. محتوا مناسب در سئو حرفه ای بسیار موثر است.

موضوع سایت در سئو

موضوع سایت یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر روی سئو سایت می باشد.ممکن است سایت های بسیار زیادی در مورد یک موضوع طراحی و ایجاد شده باشند. در این صورت تعداد رقیبان بسیار زیادی برای کلمات کلیدی مشابه وجود خواهد داشت. بنابراین تلاش ما ، برای افزایش و یا حفظ رتبه بندی در نتایج موتورهای جستجو ، باید خیلی بیشتر از دیگر وب سایت ها باشد.

ایجاد لینک های مرتبط در سئو

از دیگر عوامل تأثیر گذار بر سئو حرفه ای وب سایت، ایجاد لینک های مرتبط می باشد. یعنی شما از طریق  وب سایت های دیگران به سایت خود لینک دهید. این امر سبب می شود که کاربران بیشتری از سایت شما بازدید کنند. لینک ها ، یکی از مهمترین فاکتورهایی هستند که خزنده های موتورهای جستجو به آن توجه دارند. اما نکته ای که برای ایجاد لینک باید به آن توجه داشت ، این است که ، سایتهایی که لینک را در آن قرار می دهید، باید معتبر باشند. در صورتی که سایت ها از نظر محتوا مشابه باشند تاثیر این لینک ها افزایش خواهد داشت.

 

لینک سازی داخلی

Internal linking

بهبود لینک سازی داخلی و ایجاد ارتباط داخلی یکی از راه‌های افزایش سئو می‌باشد. هرچه این روند اصولی تر باشد. افزایش اعتبار و بهبود سئو نیز بهتر خواهد بود. برای بهبود سئو سایت بهتر است تا در ابتدا به این بخش لینک سازی داخلی توجه شود. این تکنیک تضمین صد در صدی بهبود سئو سایت را به همراه دارد.

 

لینک سازی خارجی

External linking

لینک سازی خارجی نیز تکنیک دیگری است که سئو کاران برای افزایش سئو سایت استفاده می‌کنند. توجه به این بخش نیز بهبود سئو سایت را به همراه خواهد دشت. برای استفاده از این تکنیک به طبیعی بودن لینک سازی نیز باید توجه داشت.

تکنبک های سئو در کوتاهترین زمان

الگوریتم های گوگل موثر بر سئوی سایت

Google algorithms effective on site SEO

موتورهای جستجو برای ارائه بهترین نتایج از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کنند. این الگوریتم‌ها حاصل سالها تجربه و بررسی موتورهای جستجو می‌باشد. الگورتم های گوگل با توجه به وسعت فعالیت برای مدیران سایت بسیار اهمیت دارد. بسیاری از مدیران سایت تلاش می‌کنند با استفاده از این الگوریتم‌ها جایگاه مناسبتری برای خود ایجاد نمایند. در این بخش به صورت مختصر به بررسی این الگوریتم‌ها خواهیم پرداخت.

 

لیست الگوریتم های گوگل

 • الگوریتم رقص گوگل (Google Dance algorithm)
 • الگوریتم سندباکس (Google Sandbox algorithm)
 • الگوریتم کافئین (Caffeine algorithm)
 • الگوریتم پاندا (Panda algorithm)
 • الگوریتم تازگی محتوا (Freshness algorithm)
 • الگوریتم ونیز (Venice algorithm)
 •  الگوریتم پنگوئن (Penguin algorithm)
 •  الگوریتم دزد دریایی (Pirate algorithm)
 • الگوریتم مرغ مگس خوار (Hummingbird  algorithm)
 • الگوریتم کبوتر (Pigeon algorithm)
 • الگوریتم موبایل گدون (Mobilegeddon algorithm)
 • الگوریتم رنک برین (Rank Brain algorithm)
 • الگوریتم موش کور (Possum algorithm)
 • الگوریتم فِرد (Fred algorithm)
 • الگوریتم اولویت نمایش موبایلی (Mobile First index algorithm)
 •  الگوریتم برت  (BERT algorithm)
 •  الگوریتم محتوای مفید (Helpful Content algorithm)

الگوریتم رقص گوگل

Google Dance algorithm

در این الگوریتم نتایج سایت‌ و جستجوی ان به صورت عمدی تغییر داده می‌شود. این تغییر با هدف بررسی رفتار کاربران انتجام می‌شود. ممکن است سایتی با رتبه ۸۰ را ناگهان در رتبه ۵ گوگل ببینید. این نتیجه موقتی است. الگوریتم رقص گوگل در حال بررسی رفتار کاربران نسبت به سایت شما است.

 

الگوریتم سندباکس

Google Sandbox algorithm

این الگوریتم به مدت ۴ تا ۶ ماه سایت شما را در حالت بررسی قرار می‌دهد. پس از دوران بررسی الگوریتم سند باکس رتبه سایت شما استیبل خواهد شد. این الگوریتم از رتبه بندی فوری جلوگیری می‌کند.

 

الگوریتم کافئین

Caffeine algorithm

این الگوریم به نوعی ایندکس صفحات وب را تکرار می‌کند. سایت شما را بارها و بارها بررسی و تغیییر محتوا در ان را بررسی می‌کند. این الگوریتم می‌خواهد تا تغییر کیفیت محتوای وب را بررسی کند.

 

الگوریتم پاندا

Panda algorithm

الگوریتم پاندا محتوای اسپم را از نتایج خارج می‌کند. سایت شما را پنالتی می‌کند. محتوای بی کیفیت را جستجو می‌کند. محتوای تکراری را بررسی می‌کند. بسیاری از جریمه‌های گوگل بر اساس این الگوریتم انجام می‌شود.

 

الگوریتم تازگی محتوا

Freshness algorithm

این الگوریتم رتبه جدیدترین محتوا را بالا می‌برد. در نتیجه این الگوریتم محتوای بروز شده بالاتر از محتوای قدیمی نمایش داده می‌شوند. این الگوریتم تمام موضوعات را بررسی نمی‌کند. الگوریتم تازگی محتوا فقط موضوعاتی را بررسی می‌کند که وابستگی به زمان دارند. اخبار، قیمت، اتفاقات جدید، تحلیل بازار و… از مواردی هستند که توسط این الگوریتم بررسی می‌شوند.

 

الگوریتم ونیز

Venice algorithm

این الگوریتم با بررسی ip و موقعیت کاربر تلاش می‌کند تا نتایج وابسته به موقعیت جغرافیایی را بهبود بخشد. وقتی در گوگل یک فروشگاه را جستجو می‌کنید الگوریتم ونیز نزدیکترین فروشگاه به شما را در نتایج ابتدایی نشان خواهد داد.

 

 الگوریتم پنگوئن

Penguin algorithm

الگوریتم پنگوئن به بررسی روند بک لینک ها می‌پردازد. این الگوریتم به دنبال بک لینک‌های غیر طبیعی می‌گردد. باید توجه داشتکه این الگوریتم نیز سایت‌هایی با روند غیر طبیعی را پنالتی می‌کند. الگوریتم پنگوئن ارزش گذاری بک لینک‌ها را نیز بررسی می‌کند.

 

 الگوریتم دزد دریایی

Pirate algorithm

الگوریتم دزد دریایی وابستگی مستقیمی با کپی رایت دارد. محتوای کپی شده و جستجوی مواردی که قانون کپی رایت را نقض می‌کنند، توسط این الگوریتم شناسایی می‌شوند. این الگوریتم در تعیین امتیاز اسپم (google spam score)  نقش مهمی دارد.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

Hummingbird  algorithm

الگوریتم مرغ مگس خوار شاهکار گوگل است. این الگوریتم جستجوی کاربران را از نظر مفهومی نیز بررسی می‌کند. گاهی اوقات معنی مستقیم کلمه و یا جمله، با منظور کاربران کمی متفاوت است. مثلا وقتی جستجو می‌کنید “لباس ارزان” مفهوم “فروشگاهی که لباس ارزان می‌فروشد” توسط مرغ مکث خوار بررسی می‌شود. با این بررسی فروشگاه‌ها و انلاین شاپ‌ها در نتیج برجسته تر خواهند بود.

 

الگوریتم کبوتر

Pigeon algorithm

الگوریتم کبوتر به نوعی به لوکیشن و سئو محلی مرتبط است. این الگوریتم علاوه بر ip و لوکیشن کاربران، به کلمات مرتبط با موقعیت مکانی نیز توجه می‌کند. با این الگوریتم نتایج مبتنی بر لوکیشن با دقت بیشتری ارائه می‌شود.

 

الگوریتم موبایل گدون

Mobilegeddon algorithm

این الگوریتم با شناسایی محتواهای نامناسب برای صفحات موبایل آنها را از نتایج حذف می‌کند. در مواردی نیز این صفحات را حذف نمی‌کند اما اولویت نماش آنها را کاهش می‌دهد. در مواردی نیز این صفحات فقط از جستجوهای موبایلی حذف می‌شوند.

 

الگوریتم رنک برین

Rank Brain algorithm

الگوریتم رنک برین جستجوهای کاربران را که وضوح کافی ندارد را بررسی و نتایجی مرتبط ارائه می‌کند. در روز میلیون‌ها لغت و یا عبارت در گوگل سرچ می‌شود. بسیاری از این لغات و عبارات غلط املایی و یا غلط مفهومی دارند. این الگوریتم با بررسی جستجوهای مشابه حدس می‌زند، هدف کاربر جستجوی چه عبارتی بوده است.

 

الگوریتم موش کور

Possum algorithm

این الگوریتم نیز بر سئو محلی تاثیر گذار است. باید توجه داشت در مواردی افزودن سایتها به سئو محلی کمک می‌کند و در مواردی حذف سایت‌ها به سئو محلی کمک می‌کند. الگوریتم موش کور بر هر دو این موارد نظارت دارد.

 

الگوریتم فِرد

Fred algorithm

الگوریتم فرد نظارتی دقیق بر محتوای تبلیغاتی دارد. تبلیغات بیش از اندازه، محتواهای مبتنی بر تبلیغات می‌توانند کیفیت وب سایت را به صورت جدی نابود کند. الگوریتم فرد با بررسی محت.اهای تبلیغاتی نتایج دقیقتری را به کاربران نمایش می‌دهد.

الگوریتم اولویت نمایش موبایلی

Mobile First index algorithm

اولویت دادن به صفحات موبایلی از وظایف این الگوریتم است. این الگوریتم سایت‌های موبایل فرندلی، سایت‌ها با رسپانسیو بهتر و سایت‌هایی که در موبایل خواناتر هستند را در نتیج جستجو اولویت می‌دهد.

 

 الگوریتم برت

BERT algorithm

الگوریتم برت متمرکز بر سرچ مفهومی است. این الگوریتم به نوعی از هوش مصنوعی استفاده می‌کند. در زبان فارسی، انگلیسی و به نوعی در تمامی زبان‌ها شاهد کلمات مشابه با مفهوم متفاوت هستیم. تصمیم نمایش نتایج جستجو در این موارد بر عهده این الگوریتم است. 

 

 الگوریتم محتوای مفید

Helpful Content algorithm

محتوای مفید و محتوای کاربر محور می‌تواند کاربردی تر باشد. کاربران تمایل دارند در نتایج جستجو بیشتر با این نوع از نتایج روبرو شوند. این الگوریتم مفیدترین محتوا را بررسی و در نتایج جستجو نمایش می‌دهد.

الگوریتم های گوگل موثر بر سئوی سایت

معرفی انواع سئو (تکنیک های سئو)

شیوه‌ها و استراتژی‌های متفاوتی برای سئو وب سایت وجود دارد. هر سئو کاری شیوه منحصر به فرد خود را برای سئو سایت دارد. در این بخش به مواردی اشاره می‌کنیم که مرتبط با شیوه‌های انجام سئو می‌باشد.

 

سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سیاه شیوه‌هایی برای انجام سئو است که با هدف کوتاهتر کردن زمان، برای دستیابی به نتایج انجام می‎شود. این شیوه‌ها برای وب سایت ها مخرب هستند. بسیاری از این شیوه‌ها در دراز مدت موجب افت شدید رتبه سایت و یا حتی پنالتی سایت خواهند شد. در واقع سئو کلاه سیاه با شیوه‌هایی موتورهای جستجو را دور زده و نتایج کوتاه مدتی کسب می‌کنند. اما جایگاه واقعی این سایت‌ها پس از مدتی توسط موتورهای جستجو مشخص می‌شود.

 

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید شیوه‌هایی را برای سئو سایت استفاده می‌کند که پیشنهاد موتورهای جستجو است. این شیوه بسیار ایمن و مورد توجه گوگل است. ایجاد محتوای با کیفیت، بررسی و آپدیت محتوا، ایجاد لینک طبیعی و بهبود کیفیت فنی سایت از شیوه‌های کلاه سفید محسوب می‌شوند.

 

سئو کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری ترکیبی از تکنیک‌های کلاه سفید و کلاه سیاه است. در این شیوه سئو کار با دانش خود سعی می‌کند به کار خود سرعت دهد. اما این سرعت تا جایی بالا می‌رود که خطری برای سایت ایجاد نگردد. این شیوه بیشتر توسط شرکت‌های سئو اعمال می‌شود. تا علاوه بر انجام کار، سرعت مناسبی را نیز داشته باشند. این شیوه بسیار کاربر پسند است.

 

معرفی انواع سئو (تکنیک های سئو)

۵/۵

سوالات کاربران در مورد سئو سایت

جی تی متریکس وب سایتی مرجع برای آنالیز سایت می‌باشد. این ابزار عوامل مختلف از جمله سرعت یابت را به صورت دقیقی بررسی و ان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

کیورد پلنر Keyword Planner نیز ابزاری است که توسط گوگل طراحی و در اختیار کاربران قرار گرفته است. در این ابزار تعداد سرچ کلمات را در بازه‎‌های زمانی مختلف می‌توان جستجو کرد.

سئو (seo) ، این واژه مخفف کلمه Search Engine Optimization به مفهوم بهینه سازی برای موتور‌های جستجو است. موتور‌های جستجو برای بهبود نمایش نتایج جستجو، شیوه‌هایی را اعمال می‌کنند. سئو با توجه به این شیوه‌ها وب سایت و محتوای آن را بهینه می‌کند. این بهینه سازی امکان آنالیز دقیقتر وب سایت را به موتور‌های جستجو می‌دهد. سئو اصولی شیوه‌ای تایید شده از سوی موتور‌های جستجو برای افزایش بازدید می‌باشد.

تاثیر رفتار کاربران بر سئو (The impact of user behavior in SEO)،  این موضوع سوال بسیاری از کاربران و مدیران سایت می‌باشد. باید گفت رفتار کاربران بیش از آنچه که فکر می‌کنید بر سئو سایت تاثیر می‌گذارد. مقاله کاملی در این مورد در سایت درج شده که می‌توانید آن را مطالعه کنید. اما در این بخش به این مسئله اکتفا می‌کنیم که: ماندگاری کاربران در سایت، تعداد صفحات مورد مشاهده، ارتباط محتوایی واژه سرچ شده کاربر و… همگی بر روی سئو سایت موثر هستند.

سئو سایت برای مدیران سایت اهمیت بالایی دارد. چرا که باعث رشد ارزش دامنه، افزایش ترافیک سایت و در نهایت منجر به افزایش درآمد می‌شود. سایت ممکن است یک فروشگاه اینترنتی برای فروش محصولات فیزیکی و یا دیجیتالی باشد، همچنین ممکن است یک مجله خبری باشد که درآمد خود را از تبلیغات حاصل می‌کند. هر سایتی با هر کارایی که باشد سئو کمک می‌کند تا افزایش بازدید چشمگیری برای سایت به وجود آید. تبلیغاتی بسیار موثر و هدفمند و در عین حال ارزان…

ریدایرکت (Redirect) ، ریدایرکت دستوری است که به موتور‌های جستجو یک تغییر مسیر را اعلام  می‌کند. تغییر مسیر در مواردی مورد نیاز است که محتوای یک صفحه تغییر ادرسی داشته است. ریدایرکت می‌تواند به صورت دائم باشد برای این نوع از تغییر مسیر از ریدایرکت ۳۰۱ استفاده می‌شود. ریدایرکت ۳۰۱ بخ موتور‌های جستجو اعلام میکند محتوای مورد نظر به صورت کامل به آدرس دیگری منتقل شده است. ریدایزکت ۳۰۲ اعلام می‌کند محتوا به صورت موقتی تغییر آدرس داده است. ریدایرکت ۳۰۷ اعلام می‌کند که محتوا تغییر ادرس داده و پس از مدتی مجددا به آدرس قبلی برمی‌گردد.

لینک سازی (Link building) فرآیندی است که اگر به شکل اصولی انجام شود موجب رشد سایت خواهد بود. قراردادن یک ادرس اینترنتی در یک صفحه از وب سایت نوعی از لینک سازی است. اگر وب سایتی دارید که صفحات متعددی دارد و آدرس یکی از این صفحات را در صفحه دیگری قرار دهید لینک سازی داخلی انجام داده‌اید. اگر آدرس صفحات سایت خود را در وب سایت‌های دیگری قرار دهید. لینک سازی خارجی انجام داده‌اید. برای اطلاعات بیشتر در  این مورد به مقاله ” لینک سازی داخلی و خارجی ” که قبلا در سایت انتشار داده‌ایم  را مطالعه نمایید و یا در صورت نیاز به خدمات با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

لینک شکسته (Broken Link) ، لینک‌هایی که به صورت نادرستی در سایت درج شوند یا صفحاتی از سایت که حذف می‌شوند ایجاد لینک شکسته در سایت می‌کنند. اگر روی لینک شکسته کلیک کنید با صفحه ۴۰۴ مواجه می‌شوید. این صفحه به مفهوم آن است که لینک مورد نظر وجود ندارد. لینک‌های شکسته تاثیر بسیار زیادی در سئو سایت دارند. بویژه اگر تعداد لینک‌های شکسته در سایت بالا باشد موجب افت شدید سایت خواهد بود. همچنین لینک‌های شکسته به تعداد بالا موجب افزایش امتیاز اسپم اسکور سایت خواهد شد. این مورد در دراز مدت افت رتبه سایت را به همراه خواهد داشت.

سایت رسپانسیو (responsive) ، رسپانسیو نوعی از طراحی سایت و صفحات وب است. در این نوع از طراحی صفحه وب و اجزای آن به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در تمام صفحه نمایش‌ها محتوا کاملا خوانا و منظم قرار بگیرد. با تغییر سایز صفحه نمایش جایگاه بخش‌های مختلف در صفحه نمایش جابجا و این امر موجب می‌شود وب سایت همواره و در هر صفحه نمایشی به صورت کاملا خوانا نمایش داده شود. گوگل در رتبه بندی خود رسپانسیو بودن وب سایت را در نظر می‌گیرد. رسپانسیو بودن سایت باعث افزایش رتبه سئو خواهد بود.

یکی از بخش‌هایی که توسط موتورهای جستجو به مدیران سایت پیشنهاد می‌شود. ایجاد نسخه موبایل است. نسخه موبایل گرچه از نظر کاربرد مانند سایت رسپانسیو است. اما تفاوت های بسیاری نیز دارد. در وب سایت‌هایی که نسخه موبایل جداگانه طراحی می‌شود، کاربر با توجه به رزولوشن صفحه نمایش خود به یکی از صفحات هدایت می‌شود. در این وب سایت ها نسخه موبایل به صورت کاملا مجزا طراحی و استفاده می‌شود.این شیوه از طراحی در سئو تاثیر مثبتی دارد. البته باید شیوه ای را به کار برد که دو صفحه با یک محتوا ایجاد نشود.

سئو منفی (negative seo)چیست ؟ به مجموعه فرآیند‌هایی گفته می‌شود که در آن نمره سئو سایت کاهش پیدا می‌کند. این مورد در گذشته یکی از شیوه‌هایی بود که بعضی افراد برای کاهش رقیبان خود از آن استفاده می‌کردند. به عنوان مثال برای سایت رقیب تعداد بسیار بالای لینک‌های بی کیفیت را استفاده می‌کردند که باعث رشد منفی سایت رقیب می‌شد. به دلیل استفاده زیاد از سئو منفی موتور‌های جستجو الگوریتم‌های جدیدی را استفاده کردند تا این موارد از میان برداشته شود. در حال حاظر افزودن لینک باعث افت رتبه نخواهد شد.

سئو درون صفحه (off page seo) ، موتوره‌های جستجو از جمله گوگل ( google ) برای رتبه بندی سایت‌ها علاوه بر محتوای وب سایت و نوع طراحی آن به موارد دیگری نیز توجه دارند. این موارد می‌تواند خارج از وب سایت شما باشد. به عنوان مثال سایت‌های دیگر چه مقدار به سایت شما توجه دارند؟ چه مقدار محتونای شما را تایید می‌کنند؟ چه مقدار از محتوای شما استفاده و آن را به عنوان مرجع معرفی می‌کنند و یا حتی چه مقدار به وب سایت شما لینک می‌دهند. این موارد همگی بخش‌هایی از سئو بیرون صفحه هستند.

سئو کلاه سفید (white hat seo) در این شیوه از سئو تلاش می‌شود تا محتوای ارزشمندی تولید و با اصول سئو این محتوا به موتورهای جستجو معرفی شود. در این شیوه تلاش می‌شود تا استراتژی مطابق با اصول موتور‌های جستجو طراحی و بهینه سازی انجام شود. نتایج در این نوع از سئو بسیار پایدار و محتوای تولیدی ارزشمند است. سئوکاران در طی فرآیند انجام کار تلاش می‌کنند با افزایش واقعی کیفیت به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنند. به این شیوه، سئو کلاه سفید گفته می‌شود.

سئو کلاه سیاه (black hat seo) در این شیوه از سئو بالعکس شیوه  قبلی سئوکار تلاش می‌کند با هر شیوه‌ای که امکان پذیر است محتوای سایت را به رتبه بالاتری برساند. در سئو کلاه سیاه محتوای سایت کم ارزش و فاقد اعتبار است و سئو کار تلاش می‌کند با گمراه کردن موتور‌های جستجو نتایج بازدید صفحات را بهبود بخشد. در سئو کلاه سیاه ماندگاری سایت پایین خواهد بود و همچنین احتمال جریمه سایت و حتی جریمه همیشگی سایت توسط موتور‌های جستجو بسیار بالا خواهد بود.

سوال متداول کاربران در زمان خرید دامنه این است که، تاثیر نام دامنه بر سئو چیست؟ آیا نام دامنه بر روی سئو تاثیر دارد؟ در پاسخ باید گفت: بله نام دامنه می‌تواند تاثیر بالایی بر سئو داشته باشد. این تاثیر می‌تواند بویژه در ماه‌های اول خرید دامنه تاثیر بیشتری داشته باشد. در ماه های اول تنها عاملی که برای رتبه بندی سایت وجود دارد نام دامنه سایت است. در ماه‌ها و یا سال‌های بعدی عوامل دیگر از جمله محتوا و رتبه سایت می‌تواند پوشش دهنده نام دامنه باشد. برای بررسی دقیقتر تاثیرات نام دامنه بر سئو به مقالات دیگری که با همین نام در سایت منتشر کرده‌ایم مراجعه کنید و یا با مشاوران ما تماس بگیرید.

url همان آدرسی است که در بالای مرورگر شما به نمایش درمی‌آید. باید گفت که یو آر ال تاثیر بسیار زیادی در سئو دارد. انتخاب صحیح url می‌تواند نقش موثری در بهینه سازی محتوا داشته باشد. در مواردی حتی نیاز به بهینه سازی url در وب سایت‌ها می‌باشد. در مواردی که urlبسیار بلند باشد شیوه‌هایی برای بهبود و بهینه سازی آن وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله  ” تاثیر url سایت بر سئو ” که قبلا منتشر کرده‌ایم مراجعه نمایید.

قشه سایت راهنمایی برای جستجو صفحات منتشر شده در سایت می‌باشد. قالب استاندارد نقشه سایت برای موتورهای جستجو قابل درک است. نقشه سایت می‌تواند در سرعت اندکس مقالات موثر و در نهایت باعث رشد وب سایت گردد.

در صورتی که سایت دارای نقشه نباشد و آدرس نقشه به موتورهای جستجو اعلام نشود. سرعت ایندکس سایت بسیار پایین خواهد بود. و در بزخی موارد از مقالات کم حجم چشم پوشی خواهد شد.  هرچه سایت دارای محتوای پویاتری باشد نیاز به نقشه سایت در آن بیشتر احساس می‌شود.

به زبان ساده باید گفت، کد نویسی سایت به صورت مستقیم و غیر مستقیم در سئو تاثیر گذار است. به صورت مستقی چگالی کد به نسبت محتوا تاثیر بر روی سئو سایت و رتبه بندی سایت خواهد داشت. به صورت غیر مستقیم کد نویسی اشتباه موجب افت سرعت سایت و افت رتبه سئو سایت خواهد بود. موراد بسیار دیگری وجود دارد که نیاز به اصلاح کد نویسی دارد. در سایت مقاله‌ای با نام “بهینه‌سازی کد نویسی در سئو” منتشر شده برای اطلاعات کاملتر به این مقاله مراجعه کنید.

شیوه‌های مختلفی برای سئو سایت وجود دارد. هر کدام از این شیوه ها محاسن و معایبی متعددی دارند. اما آنچه به صورت کلی می‌توان گفت، هر سایتی نیاز به سه شاخص مهم دارد تا افزایش رتبه را به همراه داشته باشد.

 1. سئو تکنیکال، (Technical seo) این مورد شامل مواردی از جمله اصلاح کد نویسی ، افزایش سرعت سایت، بهبود رابط کاربری و… می‌باشد.
 2. on page، شامل مواردی از جمله لینک سازی، بهبود محتوا، بررسی محتوا، بهینه سازی تصاویر و … می‌باشد.
 3. off page انتشار و گسترش در سایت های دیگر  و ایجاد ارتباط با محتواهای  منتشر شده در دیگر سایت‌ها

این سه بستر با شیوه های مختلفی قابل انجام و گسترش هستند. متخصصان با توجه  به آنالیز سایت یک استراتژی برای وب سایت انتخاب و در طط آن این بخش‌ها را گسترش می‌دهند.

شیوه‎ های متعددی برای یادگیری سئو وجود دارد. در زمینه سئو نیاز به دانش آکادمیک و همچنین تجربه عملی نیز می‌باشد. به همین جهت افرادی که به مطالعه و کسب دانش در مورد سئو در چهارچوب نظری می‌پردازند، در سئو به موفقیت بالایی دست پیدا نمی‌کنند. همچنین افرادی که فقط به تجربه عملی خود نیز تکبه می‌کنند معمولا ناموفق هستند.

در مورد این موضوع باید دانش کافی اکادمیک را کسب و همچنین در بخش عملی تجربه کافی را پیدا کرد. در بسیاری از موارد و وب سایت ها شیوه های کار ممکن است متفاوت باشد. به همین جهت داشتن دانش در هر دو مورد ذکر شده اولین موضوعی است که باید به آن توجه کنید.

قدمت دامنه می‌تواند عامل بسیار موثری در رشد وب سایت باشد. برای اینکه قدمت دامنه در رشد وب سایت موثر باشد موارد زیر را باید در نظر گرفت.

 1. خرید دامنه و نگه داشتن آن به مدت چند سال بدون فعالیت تاثیری در رشد سایت ندارد.
 2. خرید دامنه و فعالیت در زمینه خاص به مدت چند سال و در مرحله بعد تغییر محتوای سایت و تغییر زمینه کاری ، این مورد نیز تاثیری در رشد سایت با موضوع و محتوای جدید نخواهد داشت.
 3. خرید دامنه و انتخاب موضوع و کار روی دامنه مورد نظر و افزایش قدمت سایت، این مورد در رشد سایت بسیار موثر خواهد بود.

این مورد یکی از سوالات بسیار پر تکرار مدیران سایت است. واقعا چه قدر زمان لازم است تا به رتبه یک گوگل برسیم ؟

باید گفت این مورد به عوامل بسیاری بستگی دارد. اینکه آغاز فعالیت سایت چه زمانی بوده، رتبه کنونی سایت چیست؟ و موارد بسیار دیگر…

تعیین زمان دقیق نیاز به آنالیز دقیق سایت دارد تا مشخص شود در چه محدوده زمانی نتایج دلخواه حاصل می‌شود. در این بخش برای آنکه چاسخی به سوال داده باشیم موارد تقریبی را اعلام می‌کنیم.

 • برای سایت های تازه تاسیس حداقل زمان رسیدن به صفحه یک ۳ الی ۴ ماه است. این مورد به سختی کلمه  و استراتژی کار نیز ارتباط دارد. اما در بهترین حالت این حداقل رمان برای نتیجه گیری در کار است.

برای پاسخ به این سوال باید سوال دیگری را مطرح کرد. سایت شما چرا در رتبه یک قرار گرفته است؟ سایت شما در رتبه یک است به این دلیل که در موضوع سایت، شما فعالترین و کاملترین محتوا را تولید و منتشر کرده‌اید. پس تا زمانی در لینک یک خواهید بود که رقبای شما فعالیت کمتری نسبت یه شما داشته باشند.

برای حفظ رتبه سایت باید به صورت مستمر روی سایت فعالیت شده و قدرت سایت را افزایش داد. تا نتایج و جایگاه‌ها حفظ شود.

لینک ها در فوتر از نظر رتبه بندی بسیار متفاوت هستند. باید توجه داشت ارزش لینک داخل متن بالاتر از لینک در فوتر سایت است. برای سئو بهتر است از لینک های داخل متن استفاده شود. همچنین لینک‌های داخل فوتر را حتما از نظر ارتباط محتوا  دقیق انتخاب کنید. لینک‌هایی که در فوتر سایت درج می‌شوند و ارتباط محتوایی با موضوع صفحه مقصد ندارند باعث افزایش اسپم اسکور سایت خواهند شد. اگر تعداد این لینک‌ها افزایش پیدا کند ممکن است حتی به پنالتی سایت منجر شود.

سئو می‌تواند اهداف مختلفی داشته باشد. هدف مدیران سایت، مدیران دیجیتال مارکتینگ و همچنین هدف موتور‌های جستجو از سئو متفاوت است. سئو (seo) از سوی مدیران سایت با هدف افزایش بازدید وب سایت انجام می‌شود. طرح قوانین سئو توسط موتور‌های جستجو با هدف بهبود نتایج ( در سرچ کاربران ) انجام می‌شود. همچنین سئو از سوی مدیران دیجیتال مارکتینگ با هدف افزایش فروش در فضای اینترنت انجام می‌شود.

سئو درون صفحه (On Page Seo) ، این واژه به مفهوم بهینه‌سازی صفحات سایت و بخش‌های آن می‌باشد. بهینه‌سازی کد نویسی سایت و کم حجم کردن آنها، اپتیمایز (optimize) تصاویر وب سایت، افزایش کیفیت نوشته‌ها در سایت و درج علامت‌های مختلف برای افزایش درک مخاطب از نوشته‌ می‌تواند بخشی از سئو درون صفحه باشد. سئو درون صفحه بهینه‌سازی وب سایت برای موتور‌های جستجو در محدوده طراحی و محتوا است.

تولید ممحتوا امری ضروری برای افزایش رتبه سایت است. محتوای مناسب می‌تواند جذب بالایی از مخاطبان را به همراه داشته باشد. درواقع محتوای مناسب اولین مرحله از گسترش وب سایت است. بعد از تولید محتوا مناسب می‌توان ان را گسترش داد اما در صورتی که محتوا وجود نداشته باشد چیزی برای گسترش نیز وجود نخواهد داشت. تولید محتوا پایه‌ اولیه برای سئو سایت است.

انواع آنالیزر‌ها در اینترنت وجود دارند که هر کدام می‌توانند بخشی از سایت را بررسی و جزئیاتی را در اختیار مدیران سایت قرار دهند. آنالیز سایت می‌تواند تمام خطا‌ها، لینک‌های شکسته  و حتی مشکلات کد نویسی را نمایان کند. حتی با آنالیز سایت می‌توان سرعت سایت را بهبود داد و نکاتی که باعث افت سرعت و کیفیت سایت می‌شوند را جستجو و آنها را از میان برداشت.

هر سایت شامل تعدادی صفحه و هر صفحه از سایت شامل یک آدرس منحصر به فرد است. اگر آدرس یک صفحه از سایت را در صفحه دیگری قرار دهید شما به همین سادگی لینک سازی داخلی انجام داده‌اید. برای آنکه لینک سازی باعث رشد وب سایت شود مقاله ” لینک داخلی سایت چیست؟ ” را که قبلا در سایت منتشر شده مطالعه نمایید.

لینک سازی خارجی نیز مانند لینک سازی داخلی است با این تفاوت که لینک شما در سایتی بجز سایت خودتان منتشر شود. برای لینک سازی خارجی مقاله‌ای کامل در سایت منتشر کرده ایم. برای درک بهتر و دریافت نکات دیگر این مقاله را مطالعه نمایید. ” لینک سازی خارجی سایت” این مقاله در بخش وبلاگ قابل دسترس است.

لینک سازی داخلی می‌تواند فرایندی بسیار ساده و در عین حال موثر باشد. برای لینک سازی داخلی و آموزش آن  به مقاله ” آموزش لینک سازی داخلی ” که قبلا در وب سایت منتشر شده است مراجعه نمایید.

اگر از مدیریت محتوای وردپرس wordpress استفاده می‌کنید می‌توانید از افزونه‌ای جهت لینک سازی داخلی با نام seo post content link استفاده نمایید. این افزونه جهت بهبود لینک سازی داخلی در وردپرس استفاده می‌شود.

در یک وب سایت دو صفحه با یک عنوان از اشتباهات رایج سئو می‌باشد. در چک لیست‌های سئو در رابطه با این موضوع نوشته شده است. با ایجاد دو صفحه با یک موضوع شما خود رقیبی برای خود خواهید بود. از ایجاد دو متن با یک موضوع در سایت خود اجتناب کنید.

نرخ کلیک یک مقیاس از تعداد سرچ سایت و تعداد مشاهده وب سایت توسط کاربران است. هرچه نرخ کلیک سایت عدد بالاتری باشد. وب سایت اعتبار بالاتری در موتور‌های جستجو کسب خواهد داشت.

صفحه فرود Landing Page صفحه‌ای از وب سایت است که تلاش می‌کند با ظاهری جذاب کاربران را به سوی سایت جذب نماید. صفحه فرود اولین صفحه‌ای است که کاربر در ورود به سایت با ان مواجه می‌شود. این صفحه در بخش تبلیغات کاربرد بالایی دارد.

سئو محلی شیوه‌ای برای معرفی کسب کار مورد نیاز با توجه به لوکیشن کسب و کار است. وقتی شما به دنبال یک کسب و کار هستید، و آن را درگوگل سرچ می‌کنید. منطقه جغرافیایی شما شناسایی و نزدیکترین کسب و کار به مکان شما به شما معرفی می‌شود. برای آموزش سئو محلی به  مقاله ” سئو محلی چیست ؟ ” مراجعه نمایید.

محتوای آکارئونکاهش حجم تصاویر یا اپتیمایز کردن تصاویر شیوه‌ای برای کم حجم کردن حجم تصاویر بدون افت کیفیت است. اپتیمایز تصاویر باعث می‌شود تا سرعت بارگذاری سایت افزایش پیدا کند. از همین رو اپتیمایز تصاویر تاثیر مثبتی در سئو سایت خواهد داشت.

موتورهای جستجو وطیفه جستجوی محتوا از میان وب سایت‌های مختلف را دارند. بزرگترین موتور جستجوی جهان گوگل google است. در ایران درصد بالایی از سرچ‌های اینترنتی در این سایت انجام می‌شود. بینگ و یاهو نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

چگالی به مفهوم نسبت کلمات کلیدی به متن است. هرچه تعداد کلمات کلیدی در یک متن بیشتر باشد چگالی افزایش پیدا می‌کند. چگالی کلمات باید طبق استاندارد‌هایی در متن انتخاب شود. چگالی بالاتر یا پایینتر از این مقدار استاندارد مناسب نخواهد بود.

گوگل ادوردز یک سیستم تبلیغاتی است که توسط شرکت گوگل هدایت می‌شود. در این سیستم امکان تعریف کلمات کلیدی برای یک صفحه وجود دارد. با انتخاب و تایید سایت با کلمه کلیدی مورد نظر در رتبه یک الی ۱۰ قرار خواهد گرفت.

چک لیست سئو seo checklist قواعدی است که گوگل و یا شرکت‌های نرم افزاری دیگر هر ساله آن را ارائه می‌دهند. مدیران سایت سعی میکنند همواره به این چک لیست توجه کنند و سایت خود را بر اساس آن طراحی کنند. برای دریافت چک لیست ۲۰۲۴ به مقاله‌ای که در این رابطه انتشار داده‌ایم مراجعه نمایید.

در واقع هرچه طول کلمات را بلندتر انتخاب کنبد تعداد رقبای کمتری را خواهید داشت. در نتیجه احتمال کسب امتیاز خود را بالا برده‌اید. کلمات با تعداد سیلاب بیشتر نیاز به فعالیت کمتریدارند تا در صفحه یک قرار بگیرند.  کلمات کلیدی را به گونه‌ای باید انتخاب کرد که طول کلمات بیشتر و نتایج هدفمند تر حاصل شود.

ارتباط معنایی کلمات عامل موثر دیگری در رشد وب سایت است. ارتباط معنایی به مفهوم دسته‌ای از کلمات مرتبط است که با کلمه کلیدی اصلی ارتباط معنایی خواهند داشت.

هیچ اطلاعاتی در مورد تاثیر ادوردز در بهینه‌سازی سایت از سوی گوگل منتشر نشده است. اما برخی از متخصصان بر این باور هستند که کلماتی که در ادوردز استفاده می‌شوند سختی بیشتری در بهینه سازی خواهند داشت.

سرعت سایت عاملی بسیار موثر در سئو است. سرعت بالای سایت موجب افزایش رتبه سایت و سرعت پایین موجب کاهش رتبه سایت خواهد بود.

گوگل ترند Google Trends ابزاری ارائه شده توسط گوگل برای وب مستران است. این ابزار امکان مقایسه کلمات کلیدی و تعداد سرچ آنها را ارائه می‌دهد.

بررسی رقبا از اولین مراحل سئو می‌باشد. بررسی رقبا شیوه و استراتژی سئو را برای سئو کار روشن می‌کند. بهتر است برای بررسی رقبا از ابزارهای حرفه‌ای استفاده شود.

The importance of competitor analysis in SEO

این دو واژه ارتباط مستقیم باهم دارند. درواقع بسیاری از مدیران وب سایت‌ها با هدف نهایی افزایش بازدید سایت خود را سئو می‌کنند.

Increase site visits and SEO

یکی از مواردی که توسط موتورهای جستجو بررسی می‌شود، رفتار کاربران است. این موضوع به ویژه در مورد موتور جستجوی گوگل بسیار مهم و موثر است.

سرعت سایت به صورت مستقیم و غیر مستقیم باعث افزایش رتبه سایت می‌شود. موتورهای جستجو سرعت سایت را جزء فاکتورهای سئو می‌شناسند. همچنین سرعت بالاتر سایت موجب جذب بیشتر کاربران می‌شود.

قدرت شبکه‌های اجتماعی در صورت تبادل مستمر و ارتباط با وب سایت می‌تواند انتقال پیدا کرده و سئو سایت را بهبود بخشد.

۵/۵

واژه نامه سئو

 • رتبه بندی (Ranking)
 • Google page rank یا رتبه صفحه در گوگل
 • ترافیک سایت
 • جستجوی ارگانیک (Organic Search)
 • ترافیک طبیعی (Organic Traffic)
 • ریدایرکت (Redirect)
 • Redirect 301
 • لینک‌های فالو و نوفالو (Follow & NoFollow)
 • نقشه سایت (Site map)
 • تولید محتوا
 • لینک سازی داخلی
 • استفاده از متاها
 • سئوی تصاویر
 • بهینه سازی سرعت سایت
 • محتوای یونیک
 • چگالی کلیدواژه (keyword density)
 • دامنه ارجاع دهنده (referring domain)
 • اعتبار دامنه (Da)
 • اعتبار صفحه (PA)
 • Spam Score
 • رپورتاژ (reportage)
 • تبادل لینک (Link Exchange)