طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی اپلیکیشن موبایل مبحث بسیار جذابی است. با گسترش روزافزون تلفن های همراه هوشمند، تبلت و … ایفای نقش پررنگ آن ها در زندگی روزمره ما کاملا مشهود است . به همین جهت حضور در فضای موبایل  امری غیر قابل اجتناب برای صاحبان ایده و کسب و کار می باشد. این حضور به وسیله ساخت و انتشار اپلیکیشن اندروید و ios امکان پذیر است. در نتیجه بسیاری از کسب و کارها در پی ساخت اپلیکیشن اختصاصی خود و معرفی آن هستند. اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید مطالعه مطالب زیر خالی از لطف نیست و میتواند اطلاعات خوبی را در مورد طراحی سایت و اپلیکیشن، طراحی اپلیکیشن اندروید و طراحی اپلیکیشن ios در اختیار شما قرار دهد.

طراحی اپلیکیشن موبایل

اپلیکیشن اندروید یا اپلیکیشن ios

گوشی های هوشمند به طور معمول از سیستم عامل های اندروید، ios، بلک بری و … بهره می برند. با توجه به اینکه بیشتر از 99 % موبایل ها از اندروید و ios پشتیبانی می کنند در ابتدای کار می توان از سایر سیستم عامل ها صرف نظر کرد. براساس آمار 86 %گوشی ها ی هوشمند از اندروید و 13 % دیگر از ios پشتیبانی می کنند.

اگر محدودیت مالی ندارید پیشنهاد می شود که هر دو اپلیکیشن را تهیه کنید و انتشار دهید. اما اگر می خواهید برای شروع کار انتخاب کنید باید توجه داشته باشید که در ایران سیستم عامل اندروید سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده است و ضریب نفوذ بیشتری دارد. در نتیجه پیشنهاد می شود برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید در اولیت قرار بگیرد.

طراحی اپلیکیشن موبایل

 

اکنون که نوع اپلیکیشن خود را انتخاب کردید، گام بعدی بررسی کارهای است که قبل از طراحی اپلیکیشن موبایل باید انجام شود:

1-هدف طراحی اپلیکیشن موبایل

هدف از طراحی اپ اندروید و ios باید کاملا دقیق و شفاف باشد. تعیین هدف از یک منظر بسیار ساده است زیرا شما می دانید که برای چه کار و فعالیتی نیاز به طراحی اپلیکیشن موبایل دارید. اما از منظر دیگر برای تصمیم گیری در رابطه با امکانات موجود در اپ و نحوه دسترسی به آن ها باید جزئیات هدف شما کاملا مشخص باشد. در نتیجه بهتر است به موارد زیر فکر کنید تا به پاسخ قطعی در این زمینه برسید.

*اپلیکیشن چه خدمت، ارزش افزوده یا انگیزه ای را به کاربر می دهد؟

*مزایایی که اپ ارائه می دهد که در کامپیوتر نیست؟

*وجه تمایز طراحی اپلیکیشن موبایل شما با سایر اپ های مشابه چیست؟

پاسخ دقیق و منطقی به سوالات فوق می تواند موفقیت اپلیکیشن شما را تضمین نماید.

2-نوع کارکرد و مطالب محتوای اپلیکیشن

سایت ها محدودیتی در رابطه با ارائه مطالب زیاد و متنوع ندارند اما اپلیکیشن ها برای محتوای مختصر و مفید ارائه شده اند. اپلیکیشن ها بهتر است با دسترسی ساده، سریع و محتوای مختصر طراحی شوند. رعایت این نکات اپ شما را به موفقیت نزدیک تر می کند :

*در دسترس بودن محتوای اصلی بدون نیاز به جستجو ( کالا و خدمات در صفحه خانگی )

*ارائه اطلاعات دیگر به مخاطب بلافاصله پس از دیدن محتوای اصلی ( در پاراگراف اول یا نهایتا دوم )

*ارائه اطلاعات و محتوا به صورت مختصر و کوتاه

*استفاده از محتوای بصری ( عکس، ویدئو و … )

3-انتخاب طرح و ساختار مناسب

بهتر است در طراحی اپلیکیشن موبایل از عناصر برند خود، مانند لوگو، رنگ، طرح های گرافیکی و … استفاده کنید. بهتر است به نکات ذیل توجه نمایید:

*توجه به محدودیت دست و انگشت شصت انسان در طراحی

* توجه به قانون 3 لمس : هر بخش یا محتوا باید حداکثر در سه لایه پس از صفحه خانگی قرار بگیرد.

*بهره بردن از دکمه ها و آیکون های فراخوان و هدایت کننده مناسب ( مثلا در پایین صفحه )

*از پیش یه ساختار اپلیکیشن فکر کنید. ( نمودار، تمایلات، حس و رفتار کاربران را در نظر بگیرید.)

4-کاربر هدف

*تعیین پرسونا (شخصیت سازی فرضی) و سناریو برای درک بهتر نیاز کاربر و ایجاد محتوای مناسب

*حذف شاخ وبرگ اضافی برای اپلیکیشن هایی با مخاطب خاص

*امکان دسترسی به اطلاعات و محتوای مورد نیاز هر مخاطب در اپلیکیشن هایی با گروه مخاطبین متفاوت ( مثلا دانشجو، استاد، کارمند آموزش و … )

5- تامین امکانات اصلی و اولیه

حتی در نسخه اولیه طراحی اپلیکیشن موبایل حتما باید از امکانات اصلی و مهم بهره مند باشد. در اصطلاح امکانات کمینه محصول پذیرفتنی را داشته باشد. سپس در مسیر توسعه، با توجه به بازخوردها بهینه سازی شود. برای بررسی بازخوردها و بهینه سازی بهتر است به نکات ذیل توجه کنید :

*نقاط ضعف اپ

*نقاط قوت اپ

*استفاده آسان یا دشوار کاربر از اپ

* عملکرد بهینه اپ

*بررسی ایران اپ

* امکانات جدید که مورد تمایل کاربران اپ است.

طراحی اپلیکیشن موبایل

 

اکنون که با روند طراحی اپلیکیشن اندروید و ios آشنا شده اید، می توانید اپلیکیشن اختصاصی خود را داشته باشید. برای دریافت مشاوره و بهره مندی از خدمات متنوع ما در زمینه طراحی سایت در کرج و طراحی اپلیکیشن در کرج با متخصصین ما تماس بگیرید.

کلیه حقوق برای مجموعه طراحان برتر محفوظ است.

Call Now Buttonتماس و مشاوره فوری