طراحی سایت رزرو آنلاین

طراحی سایت رزرو آنلاین

سایت رزرو آنلاین بلیط، سینما، همایش

بررسی ویژگی‌های سایت رزرو برای رستوران، سینما، کنسرت

طراحی سایت رزرو آنلاین

۵/۵

لیست مطالب این مقاله:

همچنان که با گذر زمان بسیاری از نیازهای مردم توسط اینترنت رفع می‌شود، رزرو بسیاری از خدمات نیز به صورت آنلاین انجام می‌گردد. طراحی سایت رزرو آنلاین توسط شرکت های طراحی می‌تواند جهت ارائه خدمات مختلفی از جمله صندلی سینما و کنسرت، اتاق هتل، بلیط هواپیما، صندلی ورزشگاه و بسیاری از موارد دیگر، صورت گیرد.

 

برای خرید اپلیکیشن آماده و یا وب سایت آماده به صفحه اصلی سایت  یا فروشگاه مراجعه کنید.

طراحی سایت رزرو آنلاین

 

امکانات سایت رزرو آنلاین

طراحی سایت رزرو آنلاین به منظور ارائه خدماتی صورت می گیرد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

♦ توضیح خدمات و پرسنل مربوط به آن‌ها

♦ رزرو خدمات مورد نظر

♦ قیمت مربوط به انواع خدمات

♦ مشخص بودن وضعیت تایید یا عدم تایید خدمات رزرو شده از جانب مدیریت

♦ ویرایش اطلاعات مشتری

♦ دریافت پیامک درباره رزروهای انجام شده

♦ مشاهده تمامی‌اطلاعات مربوط به رزروهای انجام شده و امکان ویرایش آن‌ها

♦ مدیریت لحظه‌ای تراکنش‌های مالی

♦ امکان پرینت رزرو انجام شده به صورت پی دی اف

♦ امکان پرداخت آنلاین

♦ اجزای سایت رزرو آنلاین

طراحی سایت رزرو آنلاین

 

اجزای یک سایت رزرو آنلاین شامل موارد زیر است:

برای آشنایی شما با اجزاء و نحوه طراحی سایت رزرو آنلاین توضیحاتی مطابق با شرح زیر خدمت شما ارائه می گردد.

•  یک پایگاه داده برای ذخیره اطلاعات در خصوص منابعی که قرار است برنامه ریزی شوند.

• صفحات وب‌سایت که برای ارایه این اطلاعات و بازیابی فرم‌ها از کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

• در این نوع طراحی سایت به نرم افزاری نیاز است که صفحات وب را به پایگاه داده متصل می‌کند.

این موارد به ترتیب بک اند (back-end)، فرانت اند (front-end) و میان افزار (middleware) نامیده می‌شوند. بدون در نظر گرفتن ابزارهایی که برای طراحی سایت رزرو آنلاین از آن‌ها استفاده می‌گردد، فرایندهایی نیز برای توسعه پایگاه داده مفهومی‌وجود دارد که طراحان می بایستی آن‌ها را به کار گیرند. در ادامه به نحوه ایجاد پایگاه داده برای این نوع از سایت می‌پردازیم.

پایگاه  داده در طراحی سایت

۱- برای طراحی سایت رزرو آنلاین، ابتدا پایگاه داده، توسعه وب و نرم افزار میان افزار مورد نظر توسط طراحان انتخاب می گردد. پرکاربردترین محیط برنامه نویسی برای این منظور LAMP است. این کلمه مخفف کلمات Linux، Apache، MySQL  و PHP می‌باشد. آپاچی برای برنامه نویسی فرانت اند، مای اس کیو ال یک پایگاه داده برای ذخیره سازی اطلاعات، و پی اچ پی میان افزاری برای انتقال اطلاعات بین پایگاه داده و صفحات وب، است. در حالت کلی هزاران گزینه برای پایگاه داده و میان افزار وجود دارند که متخصصان  متناسب با کارآیی که وب سایت شما دارد بهترین گزینه را از بین تمامی آنها انتخاب می کنند.

نمودار پایگاه داده

۲- یک نمودار پایگاه داده که نشان دهنده ساختار پایگاه داده شما است، رسم کنید. اگر پایگاه داده خود را به وسیله یک رابط کاربری گرافیکی تولید می‌کنید، دیاگرام رسم شده می‌تواند به عنوان ساختار سیستم پایگاه داده مورد استفاده قرار گیرد؛ در غیر این صورت بهتر است که پیش از تولید دیتا بیس ابتدا آن را با استفاده از یک ابزار گرافیکی و حتی بر روی کاغذ، رسم کنید.

منابع رزرو

۳- برای منابعی که تصمیم به رزرو آن دارید، به نمودار رسم شده یک جدول را اضافه کنید. برای مثال اگر طراحی سایت رزرو آنلاین برای چندین اتاق جلسه مورد صورت گرفته است، این اتاق‌ها همان منابع شما هستند. همین موضوع برای صندلی‌های یک هواپیما یا زمان‌های ملاقات، نیز صدق می‌کند.

۴- یک جدول دیگر را برای بعدی که قرار است برای رزرو منبع از آن استفاده کنید، قرار دهید. در اکثر مواقع این بعد، همان ساعات و روزهای تقویم است. برای مثال “رزرو اتاق کنفرانس ۱” (منبع) “در ساعت ۱۰ صبح روز جمعه” (بعد). با این حال، برخی از سیستم‌های رزرو آنلاین از ابعاد دیگری استفاده می‌کنند؛ برای مثال به هنگام رزرو صندلی یک هواپیما بعد آن شماره پرواز است، نه زمان پرواز؛ زیرا همه صندلی‌ها در یک زمان از روی زمین بلند می‌شوند.

جداول دیگر

۵- در صورت لزوم از جداول اضافی برای ایجاد ساختار منابع یا ابعاد برای طراحی سایت رزرو آنلاین با پایگاه داده‌های پیچیده، استفاده کنید. برای مثال برای یک مطب که در آن دکترها، پرستاران و تجهیزات متفاوتی وجود دارد، در صورتی که رزرو ترکیب این‌ها امکان پذیر باشد، در ساختار پایگاه داده آن چندین جدول نیاز است. در حالت کلی، بهترین روش برای مدیریت چنین شرایطی این است که یا جداول جداگانه‌ای را برای منابع تولید کرده و یا یک جدول برای “افراد” و یک جدول دیگر برای “اتاق‌ها و تجهیزات” در نظر بگیرید.

۶- یک جدول الحاقی را برای انتقال اطلاعات از سایر جداول و در نهایت ایجاد پایگاه داده سایت رزرو آنلاین، ایجاد کنید. این جدول می‌تواند برای مثال شامل “دکتر جوادی” از جدول مردم، “اتاق شماره ۲” از جدول اتاق‌ها، “ساعت ۱۰ صبح روز دوشنبه” از جدول تقویم، و “علی  محمدی” از جدول “بیماران”، باشد.

مدل سازی پایگاه داده

۷- اگر در حال مدل سازی پایگاه داده برای طراحی سایت رزرو آنلاین در جایی دیگر هستید، پس از آن بایستی این جداول را در خود سیستم پایگاه داده نیز ایجاد کنید. فراموش نکنید که از جایبان‌ها (placeholder) نیز استفاده کنید؛ برای مثال استفاده از نام در بالای مطب هر دکتر. با این کار می‌توانید سیستم خود را پس از ایجاد آن، با اطلاعات مصنوعی بیازمایید.

طراحی صفحات وب

۸- طراحان صفحات وب HTML را که قرار است توسط فرد رزرو کننده مورد استفاده قرار بگیرد، را ایجاد می کنند. این صفحات معمولاً شامل صفحه معرفی، صفحه جستجوی مورد استفاده برای درخواست اطلاعات از پایگاه داده، یک صفحه پاسخ که اطلاعاتی را که در خواست داده بودیم را نمایش می‌دهد، یک صفحه ارسال برای اضافه کردن اطلاعات جدید، و یک صفحه برای تایید اینکه اطلاعات ذخیره شده اندف هستند. برای مثال، صفحه جستجو به کاربر امکان این را می‌دهد که سوال کند که چه زمانی اتاق کنفرانس ۱ خالی بوده یا چه اتاق‌هایی در روز دوشنه ساعت ۱۰ صبح خالی هستند.

۹- در صورت نیاز در طراحی سایت رزرو آنلاین از زبان میان افزاری که انتخاب شده است برای برداشت اطلاعات از جدول الحاقی موجود در پایگاه داده، استفاده کرده و اطلاعات را به همان جدول بازگردانیده می گردد. برای مثال در سیستم LAMP، پی چ پی برای پردازش فرم‌های ارسال شده به صفحات وب، و سپس ارسال این اطلاعات به پایگاه داده MySQL مورد استفاده قرار می‌گیرد. پی اچ پی همچنین مخزن پایگاه داده را خوانده تا صفحات جدیدی را تولید کند.

۱۰- پایگاه داده، صفحات وب و میان افزار طراحی سایت رزرو آنلاین خود را با داده‌های رزرو مختلف، بیازمایید. سپس دیتابیس و سیستم میان افزار را در صورت لزوم برای پاسخ گویی به تمام نیازهای رزرواسیون، گسترش دهید. معمولن پایگاه داده‌هایی از این دسته، در ابتدا با ساختار ساده ایجاد شده ولی به گونه‌ای گسترش می‌یابند که پاسخگوی نیازهای پیچیده‌تری باشند. هرچقدر که برای دقت در طراحی این مراحل گفته شده زمان بیشتری صرف کنید، مدیریت پیچیدگی‌های احتمالی پایگاه داده در آینده آسان‌تر خواهد بود.

طراحی سایت رزرو آنلاین

طراحی سایت رزرو آنلاین کجا کاربرد دارد؟

طراحی سایت رزرو آنلاین برای بسیاری از مشاغل می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. رزرو آنلاین به شرکت‌ها و ارگان‌های مختلف کمک می‌کند تا خدماتی را که نیاز به وقت قبلی دارند، به صورت آنلاین به مشتریان خود معرفی کرده و این فرصت را به مشتری بدهند تا بدون نیاز به تماس یا مراجعه حضوری، خدمت مورد نظر خود را رزرو کند. از جمله مشاغل و خدماتی که می‌توان در آن از یک سایت رزرو آنلاین بهره برد عبارت است از:

♦ هتل‌ها

♦ بیمارستان‌ها

♦ شرکت‌های تجاری

♦ آرایشگاه‌های زنانه و مردانه

♦ سینما، تیاتر و کنسرت

♦ رستوران و فست فود

♦ سالن‌های ورزشی و ورزشگاه‌ها

♦ همایش‌ها و کنفرانس‌ها

♦ بلیط قطار، هواپیما و اتوبوس

و …


مطالب مفید و لینک های مفید را در این بخش دنبال کنید.


کلمات کلیدی مرتبط با این موضوع:

طراحی سایت رزرواسیون

طراحی سایت آژانس مسافرتی

رزرو وب

طراحی سایت رزرو آنلاین بلیط